Çocuk Edebiyatı Dizisi Kitapları

Merhaba,  size  bayıla bayıla aldığım bir çocuk edebiyatı kitaplarından bahsedeceğim: Seri on iki hikayeden oluşuyor. Her hikayenin başkahramanı çok sevdiğimiz, kendi çağında öncü olmuş yazarlarımızdan seçilmiş.

Kitap Dizisi Adı: Çocuk Edebiyatı Dizisi

Yazarlar: A. Fatih Aktaş, Emre Gül, Önder Yetişen, Semih Öztürk

Çizimler: Akif Kaynar

Yayınevi: Tefrika Çocuk Yayınları

Kimler yok ki… Orhan Veli, Sabahattin Ali, Sait Faik, Oktay Rıfat, Cemal Süreya, Nazım Hikmet…Bu değerli yazar ve şairlerimizin çocuklarımızın hikayelerinde var olması sizce de çok anlamlı değil mi?

PicsArt_03-24-10.01.34

Bir öğretmen olarak şu an maalesef, üzülerek söylüyorum, birçok gencimiz bu on iki yazarın bırakın eserlerini isimlerini bile bilmiyor. Biz farkında olmasak da hepimiz birer kültür elçileriyiz. Çocuklarımıza bize kalan kültür mirasını aktarmalıyız. Bilinçli bireyler olarak çocuklarımıza ve kendimize borçluyuz bunu. Bu tarz kitaplar bu anlamda sizce de teşvik edici ve aktarıcı olmuyor mu? İlginizi çeker diye düşündüm ve paylaşmak istedim. Şimdiden keyifli okumalar.

Kitabı kitap yurdundan aldım seri halinde. İsteyenler tek tek de alabilir. Beni heyecanlandıran sabırsızlıkla beklediğim an, Defne’ye okuduğum hikayeleri, masalları bir gün kendisinin okuması…

Okurken, bilmiyorum hikayelerin ne kadarı gerçek, mesela Küçük Cemal Süreya bu hikayeyi yaşamış gibi hissediyorsunuz. Defne’nin “Sabahattin Ali ne yapmış şimdi anne?” demesi bile iyi ki aldım dedirtti bana. Belki de bir edebiyat öğretmeni olmak beni bu kadar heyecanlandırdı bu seri karşısında. O yüzden sizin yorumlarınızı da beklerim.

PicsArt_03-24-10.00.54

Yaş Grubu: Kitabın yaş aralığı 5-7 yaş. Ama bence 3 yaş ve sonrasına hitap ediyor. Defne iki buçuk yaşında ve hikayeleri hiç sıkılmadan dinliyor. Çünkü hikayeler akıcı ve çok uzun değil. Bir hikayede yazmaya ve okumaya çok hevesli Sabahattin Ali ile karşılaşıyorsunuz, birinde Aziz Nesin ve kiraz fidanıyla. Hikayeleri Defne’ye okumak beni çok heyecanlandırdı. Dediğim gibi belki de edebiyat öğretmeni olmamın etkisi fazla olabilir 🙂

Seyahat temalı kitaplar ilginizi çekerse şuradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Sahibi: Tuğba Ağırman

Instagram: tugba_agirman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s