Çocuklar İçin Cinsel Eğitim Öyküleri

Her aile kendi yaşam tarzına, inançlarına, doğru bildiklerine göre bir çocuk yetiştirir. Ailelerin çocuklarına öğrettikleri ve okudukları bu yönde olur. Bu sebeple bazı anne-baba veya bakım verenler bu kitabı satın almazken, diğerleri bunu ‘tam aradığı kitap’ olarak değerlendirebilir. Lütfen yorum yaparken birbirimize saygı gösterelim 🌸

Künye

Kitabın Adı: Çocuklar İçin Cinsel Eğitim Öyküleri

Yazarı: Klinik Psikolog Yaşam Yanardağ Çelik

Resimleyen: Hülya Günal

Yayınevi: Net Çocuk

img_3527.jpg

Hakkında

Kitap 2 bölümden oluşmaktadır:

  • Vücudumu Tanıyorum
  • Dünyaya Geliyorum

İlk bölümden başlayalım.

Melis ve Efe , iki arkadaş oyun oynarken vücutlarındaki farklılıklardan bahsetmeye başlarlar. Melis’in annesi konuşmaları duyar ve onları bu konuda bilgilendirmek ister. Erkeklerin doğurup doğuramayacağı, annelerin süt verebileceği, özel bölgelerine kimsenin bakamayacağı,traş olmak için beklemeleri gerektiği gibi konuları öğrenirler. Kitabın bu bölümünde erkek ve kadın vücudunun tamamen resmedildiği sayfalar var. Başta da söylediğim gibi kitabı satın almak sizlere kalmış.

İkinci bölümde ise bebeklerin nerden geldiği anlatılmış. Bebeğin anne karnında nasıl oluştuğu ve göründüğü resmedilmiş ve anlatılmış. Hamilelik aşamaları yaşa uygun bir dille anlatılmış.Kitap sonunda bebeğin doğduğu an yine yaşa uygun resmedilmiş.

Kitabın sonunda; Neden cinsel eğitim vermeliyiz~ Bu hikaye kimin için? ~ Kukudan Vajinaya, Pipiden Penise ~ Cinsel eğitim için doğru yaş karmaşası ~ Cinsel eğitim verirken açık ve net olmak ~Öğretilebilir anları yakalamak ~ Cinsel eğitim olmasa da olur mu? gibi ebeveynler için notlar bulunuyor.

img_3532.jpg

Yaş Grubu

Kitap 5 yaş ve üzeri için uygundur diye belirtilmiş.

Yazı Sahibi: Şeyma Gülbezer Tok

Instagram: okubanaanne

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s