Bebekle Deniz Tatili Yapacaklara Tavsiyeler

Her annenin hamilelik ve bebekli yaşam ile ilgili farklı hayalleri vardır. Kimisi bebekle çok seyahat etmeyi, kimisi bol bol kitap okumayı hayal eder. Benimse denize, havuza kısacası suya aşık, erken yaşta yüzmeyi öğrenen bir bebekti hayalim. Daha anne karnında tanıştı oğlum yüzmeyle ve daha o doğmadan alındı oğlumun ilk su arkadaşları. Evet ben arkadaş diyorum çünkü onun vakit geçirdiği oyun oynadığı her şey arkadaşı değil midir? Neyse konuyu amacından saptırmadan tekrardan tatilde bebek ve çocuğun ihtiyacı olabilecek şeyleri kendi tecrübelerime dayanarak anlatmak istiyorum.

plaj1

Bebeklerin ay, çocukların ise yaş grubuna göre çeşitli boyun, vücut simidi ya da kollukları mevcut. Gelin sırasıyla ben oğlumu nasıl su delisi yaptım bakalım.

Daha 40’ı çıkmadan bebişim sahilde gölge altında, kısa süreli güneşlenmeye başladı. Biz ilk 6 aylık dönemde güneş kremi kullanmadık, doktorumuz önermediği için.

Daha 3 aylık olmadan boyun simidi ile suya girmeye başladı. İlk denememizi evin küvetini su ile doldurarak yaptık, sonra yavaş yavaş havuz ve ardından denizde denedik. Sürekli bebeğimin yanında onu devrilirse tutacak pozisyonda bekledim ama normal durumda hiç müdahale etmedim bebeğimi su içerisinde hareket etmesi için serbest bıraktım hep.

IMG_2670.JPG

Büyümeye başladıkça boyun simidinden vücudunu simidin içine sokabileceği bebek simidine (baby float) geçtik. Bu sefer ilk havuzda sonra denizde denememizi yaptık ve sonuç gayet mutlu bebek. Ben tepesinde güneşlik olan modellerden almanızı öneririm hem vücudunu koruması açısından hem de güneşte gözünü rahat açabilmesi açısından.

Bir sonraki hedefimiz bebek yeleği. Şu an 1 yaşında. Bebek yeleği aldım ama henüz bebek yeleğinin içini doldurmuyor benim minik canavar. Büyümesini bekliyorum.

Bu arada bebeğimin küçük yaşta yüzmeyi öğrenmesi için konuştuğum eğitmen kollukların daha faydalı olacağını söyledi ama ben onun için 2.5-3 yaşını bekliyorum ve yine kolluklar evde uygun zamanın gelmesini bekliyor. Bebeğin su ile olan ilişkisi mutlu bir şekilde tamamlandı ama peki ya güneşten nasıl korunacak bu çocuk derseniz, cevap bebek çadırı. Evet şemsiyeler yeterli olabilir ama eğer siz güneşlenirken çocuğunuzun su içerisinde gölgede oynamasını isterseniz bebek çadırına göz atmanızı öneririm. İçerisine su doldurup küçük bir oyun havuzu yapabiliyorsunuz. Kendine özel bu alanda kendini daha mutlu hissederek oyununu oynuyor.

IMG_2686.JPG

Unutmadan çocuklar için kumdan kule yapmasına yardımcı kova ve kürek setini yanınıza almayı unutmayın. Listeyi güncellersek çocukla denize giderken alınacaklar:

-Güneş kremi (Yaşına uygun doktor tavsiyeli)

-Mayo (Uzun vücudunu saranlar güneş ışığının zararlı ışıklarından koruyacaktır)

-Çocuk güneş gözlüğü

-Bebek boyun simidi, bebek simidi, çocuk şişme yelek, çocuk kolluk

-Çocuk sahil çadırı

-Kumdan kale yapmak için kova, kürek seti

-Havlu

-Yedek kıyafet

-Şampuan, duş jeli vs.

-Ayrıca bol bol su ve yemek (sahilde oynamak onu yorup acıktıracaktır)

Yazı Sahibi: Sevim Cengiz

Instagram: dubai_mumm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s