Çocuklar için En Güzel Seyahat Kitapları

Seyahat etmeyi çok seviyorum ve küçüklüğünden beri oğlumla bol bol seyahat ediyoruz. Doğal olarak ona kitap seçerken elim seyahat içerikli kitaplara sıkça gidiyor ve kütüphanesinin büyük bir bölümünü seyahat kitapları oluşturuyor. Benim gibi çocuklarına seyahat içerikli kitaplar almak isteyenlere fikir vermesi için en sevdiğim kitapları bir araya getirip paylaşmak istedim. İşte size çocuklar için en güzel seyahat kitapları…

İstanbul Çocuk Kütüphaneleri ve Kitabevleri

Çocuk Seyahat Kitapları

Çocuklar için En Güzel Seyahat Kitapları

Ben çocuk seyahat kitaplarını oğluma alıyorum belki ama pek çoğunda kendim de yepyeni bilgiler öğreniyorum. Bizde çok fazla kitap var ama aralarından en sevdiğim kitapları paylaşacağım. Farklı yaş gruplarına göre ayıracağım, kolaylık olsun. Kitapları her ne kadar yaş gruplarına ayırmış olsam da ben oğluma bebekliğinden beri her yaş grubundan beğendiğim seyahat temalı kitapları aldım ve en azından resimlerine baktık. Seyahat sever ebeveynler yaş grubuna bakmadan da alabilir bence. 🙂 Aşağıda listelediğim tüm kitaplar ve daha fazla seyahat konulu çocuk kitabı için şuraya göz atabilirsiniz.

İzmir’de Oyun Grubu, Kreş ve Anaokulu Önerileri

0-3 Yaş Grubu Çocuklar için En Güzel Seyahat Kitapları

Maisy Tatilde: Lucy Cousins, Uçan Fil Yayınları

Maisy bir fare ve pek çok macerası var, bu maceralar seri halinde kitaplaştırılmış. Bu kitapta Maisy arkadaşıyla tatile çıkıyor. Önce valiz hazırlıyor, sonra tren yolculuğu yapıyor, deniz kıyısında bir otele yerleşiyor, denizde ve plajda oyunlar oynuyorlar. Yaz tatili öncesi çocukları heveslendirmek için okunabilir.

Arda ile Paytak Uçakta: Funda Aşkınoğlu, Mandolin Yayınları

Arda ve yanından ayırmadığı oyuncak ördeği Paytak’ın uçak macerasını anlatıyor kitapta. Benim de küçükken kolumun altından ayırmadığım bir ördek oyuncağım varmış, o yüzden bu kitap bana sempatik geldi açıkçası. 🙂 Bu ikilinin farklı maceralarından oluşan bir kitap serisi var. Bu kitapta Arda’nın babaannesiyle dedesine gitmek için uçağa biniyorlar. Uçak seyahati yapmadan önce miniklere okunabilir.

Hareketli Uçak: Rebecca Finn, İş Bankası Kültür Yayınları

Hareketli kitap serisini daha önce duymuş olabilirsiniz, bu kitaplar çocukları eğlendirirken, motor gelişimi için de faydalı oluyor. Bu kitapta havaalanındaki süreçleri ve uçağı anlatıyor. Hareket ettirilebilen parçalar sayesinde çocuklar kendilerini hikayenin içinde buluyor. Bebeklikten itibaren çocukların ilgisini çekecektir.

Adana’da Oyun Grubu, Kreş ve Anaokulu Önerileri

3-6 Yaş Grubu Çocuklar için En Güzel Seyahat Kitapları

Dünyanın En Güzel Ülkesi: Özge Altınok Lokmanhekim, Abm Yayınevi

Bu kitapta, ormanlar kralı aslan sürekli aynı ormanda yaşamaktan sıkıldığı için yeni bir yere gitmeyi düşlüyor. Gideceği yerin dünyanın en güzel ülkesi olmasını beklediği için de ormandaki hayvanların hepsinden kendi ülkelerini anlatmasını istiyor. Hayvanlar ülkelerinin başlıca özelliklerini ve güzelliklerini anlatıyorlar. Oğlumun çok sevdiği bir kitap.

Kemal’in Londra Günlüğü: Özge Altınok Lokmanhekim, Abm Yayınevi

Yukarıdaki kitapla aynı yazarın, oğluyla yaptığı seyahatleri anlattığı bir seri var. Bu seride Kemal’le birlikte Barselona, Londra, Brüksel ve Roma’ya gittiler şimdiye kadar. Serideki şehirlerde, Kemal’in dilinden gittikleri yerleri okuyoruz. Gezi rehberi olarak rahatlıkla yanınızda taşıyabileceğiniz, bu şehirlere gitmeden önce çocuğunuzu motive edeceğiniz kitaplar. Oğlum Londra aşığı olduğu için en çok onu seviyor, buraya yazarken o yüzden Londra’yı seçtim.

Kemal’in Roma Günlüğü

Let’s Roll in Turkey – Türkiye’yi Geziyoruz: Karen Fung, Kumdan Kale

Bu kitap iki dille yazılmış. Kahramanlarımız alfabenin harfleriyle birlikte Türkiye’nin sembollerini anlatıyorlar. İstanbul ve ülkemizin farklı yerlerinde güzel çizilmiş resimler eşliğinde bir tura çıkmak eğlenceli oluyor. İngilizce öğrenen çocuklar için de faydalı olacağını düşünüyorum.

Tamamen yabancı dil ile yazılmış ve Türkiye’de bulabileceğiniz, seyahat temalı harika çocuk kitapları var, ileride onlar için de bir liste yaparım, burada şimdilik sadece Türkçe kitaplara yer verdim ve sadece bu kitap çift dilli.

Havalimanında Bir Gün: Olivia Brookes, İş Bankası Kültür Yayınları

Havaalanında bir günde olan bitenler resmedilmiş ve bilgilendirici metinlerle birlikte keşfetmeye çalışıyorsunuz. Bir de nesne bulma oyunları var. Çocuğun dikkatini geliştirmek, keyifli vakit geçirtmek ve hava alanları hakkında bilgi sahibi sağlamak için gayet güzel bir kitap.

Galapagosta Hiç Zürafa Yok: Selime Demirci, Abm Yayınevi

Okulda, coğrafya dersinde öğretmenleri Galapagos’ta hiç zürafa olmadığını söyleyince, kahramanlarımız çok şaşırıyor ve bu bilginin doğruluğunu araştırmak için Galapagos’ta araştırma yapmaya karar veriyorlar. Çocukların hoşuna giden eğlenceli ve akıcı bir hikayeye sahip.

Dünya Turuna Çıkmak İsteyen Kurt: Orianne Lallemand, Yapı Kredi Yayınları

Ormana kış gelince kurtun canı sıkılıyor ve dünya turuna çıkmaya karar veriyor. Paris’ten Londra’ya, Roma’dan Mısır’a pek çok yeri geziyor ve gezerken de bir sürü macera yaşıyor. Gezdiği yerlerin sembolleri hakkında bilgi vermeyi de ihmal etmiyor. Yine eğlenceli bir hikaye, oğlum kadar benim de hoşuma gitti.

Ayşegül Seyahatte: Gilbert Delahaye, Yapı Kredi Yayınları

Çocukluğumuzun kitaplarından Ayşegül serisinin 5 tane seyahat temalı kitabı toplanıp bir araya getirilmiş. Ayşegül Yolculuğa Çıkıyor, Ayşegül Uçağa Biniyor, Ayşegül Amerikaya Vapurla Yolculuk, Ayşegül Balona Biniyor, Ayşegül Trene Biniyor kitaplarının hepsi bu itapta yer alıyor. Bu kitaplardan istediklerinizi ayrı ayrı da alabilirsiniz.

Bursa’da Oyun Grubu, Kreş ve Anaokulu Önerileri

6+ Yaş Grubu Çocuklar için En Güzel Seyahat Kitapları

Atlas: Aleksandra Mizielińska – Daniel Mizieliński, Domingo Yayınevi

Bu kitap seyahat kitapları kütüphanemizin en nadide parçası diyebilirim. Harika çizimler ve verdiği muazzam bilgilerle, benim bile açıp açıp okuduğum bir kitap. Çizimlerinin güzelliği sayesinde çocukların da ekstra ilgisini çekiyor. Seyahat içerikli tek bir kitap alınacaksa bence bu kitap kesinlikle öncelikli tercihiniz olmalı.

Dünyanın Öbür Ucunda Ne Var: Kerimcan Akduman – Zeynep Sevde, Taze Kitap

360 adıyla çıktığı dünya turunu 2 sene boyunca devam ettiren Kerimcan Durmaz’ın çıkardığı çocuk kitabı. Bu kitapta gittiği ülkeler hakkında çok güzel bilgilere yere vermiş. Küçük çocukların da resimler ilgisini çekebilir ama büyük çocuklar daha fazla keyif alacaktır diye düşünüyorum, hatta biz yetişkinler için de çok güzel bir kitap.

Gezgin Eşek’in Oyun Atlası: Saide Nur Dikmen, Taze Kitap

Bu kitapta bir eşek tüm dünyayı geziyor ve gittiği yerlerin özelliklerini anlatıyor. Kitabın asıl özelliği ise eşeğin gittiği her yere özgü çocuk oyunlarını da paylaşıyor olması. Her zaman seyahat ederken yerellerin hikayelerini öğrenmeyi seven biri olarak farklı kültürlerin farklı oyunlarını öğrenmek gerçekten çok keyifli, sadece oğluma değil bana da katkısı olan bir kitap bu da.

Gezgin Eşek’in Oyun Atlası

80 Günde Devri Alem: Jules Verne, Girdap Kitap

Çocukluğumuzun kitaplarından, Jules Verne’in en bilindik hikayesi. Bir iddia sonucu kahramanımız 80 gün içinde dünyayı dolaşıp geri gelmek üzere yola çıkıyor. Yolda başlarına bir sürü şey geliyor ve maceradan maceraya koşuyorlar. Jules Verne’in diğer kitaplarından Balonla Beş Hafta, Dünyanın Merkezine Yolculuk ve Denizler Altında Yirmi Bin Fersah kitapları da çocuklara gezme ve macera duygusunu aşılayacak kitaplar bana göre.

Seyahat konulu çocuk kitapları arasından en beğendiklerimi yazdım, umarım siz de seversiniz. Sizin önereceğiniz, burada olmayan bir kitap varsa yorumlara beklerim. Buradaki tüm kitaplar ve daha fazla seyahat konulu çocuk kitabı için şuraya göz atabilirsiniz. Bu yazıdakilerin dışında oğluma aldığım diğer seyahat kitaplarını da paylaştım. Ayrıca Türkiye’yi gezdiren güzel kitaplar var listede, yurt içi gezilerde çocuğu motive etmek için faydalı oluyorlar.

Pelin ve Çınar’ın Gezi Rehberi

Şule Karavanda: Selanik ve Atina

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Ebeveynler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

Pinterest:hohhoyyt

Çocuklar için En Güzel Seyahat Kitapları” üzerine 11 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s