Yurt Dışında Doğum: Brezilya’da Doğum Yapmak

Gelen bazı sorular üzerine yurt dışında doğum röportajları yapmaya karar verdim. İlk yazı Brezilya’da doğum üzerine geldi. Brezilya’da doğum yapmanın avantajları, Brezilya’da doğum ücretleri ve daha pek çok sorunun cevabına bu yazıda ulaşabilirsiniz. Kim bilir belki siz de Brezilya’da doğum yapmaya karar verirsiniz. 🙂

İlginizi çekebilecek diğer yazılarıma da göz atmanızı öneririm.

Seyahat Temalı Bebek ve Çocuk Odası Fikirleri

Seyahat Temalı Hastane Doğum Odası Süsleme Fikirleri

Gezginler için Seyahat Temalı Baby Shower Fikirleri

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Ayşe, eşim de Uğur. Ben gazeteciydim, şu anda çalışmıyorum, Uğur aşçı. İkimiz de Lüleburgazlıyız. Uğur’la görüşmeye başlamamızdan çok kısa bir süre sonra bir arkadaşının teklifiyle Brezilya’ya gitme düşüncesi gündeme geldi. Birlikte gitmeyi teklif etti, evlenip gittik.

Asıl düşüncemiz bir süre Brezilya’da kalıp dilimizi geliştirdikten sonra birkaç yıl sürecek Güney Amerika hatta sonrasında dünya turuydu. Ama sürpriz bir şekilde oğlumuz Luois Kerem de aramıza katılmaya karar verdi. Biz de planlarımızı ona göre revize etmeye karar verdik. Hamileliğimin yarısında Türkiye’ye geldik ve doğum için yeniden Brezilya’ya dönüş yaptık.

Aslında doğumdan sonra 1 yıl içerisinde Brezilya’dan çıkış yapmamış olsak bizim de oğlumuz üzerinden hemen Brezilya vatandaşı olma hakkımız vardı ama nasılsa 4 yaşını doldurduğunda başvuru şansımız oluyor deyip Ekim ayında Türkiye’ye geldik. Şimdilik Antalya’da yaşıyoruz.

P80315-173129

Yurt dışında nerede doğum yaptınız?

Brezilya, Rio de Janerio eyaletine bağlı Paraty şehrinde doğum yaptım.

Neden yurtdışında doğum yapmayı tercih ettiniz? Avantajları nerelerdir?

İlerleyen yıllarda oğlumun yurt dışına çıkmak, dünyaya açılmak istediğinde bürokratik engellerle ve vize alım problemleriyle karşılaşmasını istemediğim için yurt dışında doğumu tercih ettim. Aile bireylerinde çifte vatandaşlığı diğer ülkelere göre daha kolay olması ve pasaportunun birçok ülkede vizesiz kabul edilmesi sebebiyle de Breziya’yı seçtik.

Herkes Brezilya’da doğum yapabilir mi? Size göre Brezilya’da doğum yapmanın dezavantajları ve riskleri nelerdir?

Tabi herkes Brezilya’da doğum yapabilir. Zaten pasaportla girişte 3 ay vizesiz kalış hakkınız oluyor. daha sonra +3 ay uzatabiliyorsunuz. Turist de olsanız orada oturum izniniz de olsa durum değişmiyor. Yine tüm sağlık kurumlarından yararlanabiliyorsunuz.

Salgın hastalıklar bence en büyük risk. Bizim yaşadığımız bölgede zika virüsü falan görülmemişti onlar daha çok kuzey eyaletlerinin salgın hastalıklarıydı ama yine de tedbirli olmakta fayda var. Sivrisineklerden ciddi anlamda rahatsız olmuştum. Bizim vücutlarımızın alıştığı türlerden çok farklılar. oranın yerlisi hafif kızarıyor ama beni ısırdıklarında günlerce geçmiyor hatta kanamalı yaraya dönüyordu.

İkinci büyük risk ise kart dolandırıcılığı. Bizim 2 kez başımıza geldi. Her biri farklı bankanın kartında. Sürekli aynı bankanın içindeki aynı ATM’yi kullanmış olmamıza rağmen ne oradaki bankadan ne de polisten hiç bir sonuç alamadık. Onun için de şunu önerebilirim Türkiye’de aynı bankanın farklı 2 şubesinden hesap açtırıp birini kasa olarak kullanıp kartını kesinlikle kullanmazsınız. paraya ihtiyacınız olduğunda aynı bankanın diğer şubesine çekeceğiniz miktarı havale yapıp hemen işlem yapabilirsiniz. Kart kopyalansa bile hesapta para durmayacağı için sorun yaşamazsınız. Bizim bulduğumuz en kesin çözüm bu olmuştu.

Dezavantajı kesinlikle kağıt işlemleri. Oranın memurları bile kanunları prosedürü sizinle birlikte öğrenebiliyor. Bürokrasi çok yavaş. Eyalet sistemi olduğu için eyaletten eyalete kanun ve prosedürler çok farklılık gösterebiliyor.

IMG_1134.JPG

Brezilya’da doğum planlamanızı kendiniz mi yaptınız yoksa bir firmadan mı yardım aldınız? Planlama adımlarından ve prosedürlerinden kısaca bahseder misiniz?

Orada Türk vatandaşlarına yardımcı olacak bir firma olup olmadığını bilmiyorum. Tamamen kendi planlamamız.

Brezilya’da doğum maliyetleri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Doğum dışında ek maliyetleriniz oldu mu?

Sadece 2 kez özel bir ultrason merkezinde bebeğin ölçümlemesi için ücret ödedik o da toplamda aşağı yukarı 120 tl ye denk geliyor.

İlk planlamada normal doğumdu. Ama doğum başladıktan sonra ani bir kararla sezaryen ile doğum yaptım. Nasıl olursa olsun doğum tamamen ücretsiz.

Ardından kontrollerim ufak tefek tıbbi müdahaleler emzirme kursu vs. hiçbiri için ücret ödemedik. Doğum sonrası kullanmam gereken ağrı kesici ve antibiyotikler, göğüs çatlakları için krem, bebeğin pişik kremi gibi ihtiyaçlarımız Saudade Mulher’lerde bulunan eczane birimlerinden ücretsiz olarak karşılandı.

Çeviriler için tercümana ödediğimiz ücret 1064 Brezilya Reali(R$) . Ufak tefek evraklar içinde yaklaşık 200 R$ ödedik. Bizim oturum iznimiz için Federal Polise 1200 R$ ödedik. Kargolar, yol ücretlerini de eklersek şu anki kurdan hesapladığımızda evrakların bize toplam maliyeti 4 bin 500 – 5 bin TL arası tuttu diyebilirim.

Ev kiraları eyaletten eyalete değişiyor. Burasıyla arada ciddi farklar yok.

IMG_1707.JPG

Brezilya’da doğum sonrası Prosedürler nelerdir? Doğumdan ne kadar süre sonra evinize dönebildiniz?

Oğlum doğduktan sonra hastaneden aldığımız belgeyle Cartoria denilen bizim noterlerin yaptığı işlemleri yapan kuruma oğlumuzun doğum belgesini çıkartmak için müracaat ettik. Benim ve eşimin pasaport ve evlilik cüzdanlarımızın JUSEP onaylı çevirisi istendi. Tercüman bulmak için bizim konsolosluğumuzdan yardım istedik. Rio de Janerio eyaletinde yabancı evraklar onaylanmadığı için pasaportlarımızı anlaştığımız tercümanımıza gönderdik geri gelmesi 1 haftayı buldu. Çevirilerin gelmesiyse bir buçuk ay sürdü. Doğum Sertifikası çıktığı anda Luois Kerem Brezilya vatandaşı oldu. Türk vatandaşlığı sürecini bizim konsolosluğumuzla oradayken sonuçlandırdık. Bebek pasaportunda daha uzun süre kullanım hakkı olduğu için Türk pasaportuna başvurduk.
Çocuğun Doğum Sertifikası Türk konsolosluğundan aldığımız tescil belgelerimiz ve istenilen diğer evrakları da toparlayıp federal polise kendi oturumlarımız için başvurduk. Oturum kartlarımızın gelmesi 2 ay sürdü.

Eğer çevirileri doğumdan önce gittiğimiz gibi yaptırmış olsaydık bizim oturum belgelerimizle birlikte süreç en fazla 2 – 2.5 ayda sonuçlanacaktı.

IMG_1077

Brezilya’da doğum yapmak isteyenlere özellikle tavsiye etmek istediğiniz bir şeyler var mı? Bu kararınızdan memnun musunuz?

Kesinlikle memnunum. İyi ki Brezilya’da doğum yaptım. Sağlık kurumları bizim hastanelerimize kıyaslandığında lüks değil. Hatta yaşantıları da pek lüks değil. Belli bir standardın altında yaşayamam diyorsa doğum için Güney Amerika ülkelerini tercih etmemeli.

Mesela Saudade mulher denilen çocukların ve kadınların doğum öncesi ve sonrasında kontrollerinin sağlandığı yerler var. Paraty’deki büyük bir bahçeye açılan bir sürü odadan oluşuyordu. Koridor yerine sıranızı bahçede bekliyorsunuz. koltuk yarine tahta banklar var. İlk gözüme çarpan şey tahta banklar olmuştu, ikincisi ise kimsenin ayakta kalmaması. Lüks yok ama hizmet kalitesi açısından son derece iyi.
Birde kesinlikle ihtiyaçlarını anlatabilecek kadar Portekizce yada İspanyolca öğrenmeliler.

Röportaj için Ayşe KİRAZ ASLAN’a teşekkürler.

Instagram: ayshelion

Diğer yurt dışında doğum röportajlarımıza şuradan ulaşabilirsiniz.

Yurt Dışında Doğum: Brezilya’da Doğum Yapmak” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s