Bebekle Haftasonu Erciyes Kayak Tatili

Kayakla tanıştığımda yine bir sevgililer günüydü. Eşimle beraber kayak yaptık. Daha sonra birkaç kez daha geldik. Eşim snowboard yapmaya başladı ve daha çok sevdi. Ben (hoca tutmamıza rağmen) boardda pek başarılı olamadım. Sonra da hamile kaldığım dönemde gelip pratik yapamadım. Şu an ne durumdayım bilmiyorum. Bu kez eşim yine sevgililer gününde gidelim deyince hayır diyemedim.

Ben yalnızca Erciyes’i deneyimledim. Eşimin Kartalkaya’ya gitmişliği var. Ama o da Erciyes’i daha çok tercih ediyor.

Erciyes biraz kalabalık olabiliyor. Biz cumadan geldik. Tam 14 Şubat’ta. Eşim gelir gelmez board kiraladı.Bu sayede kalabalık gelmeden güzel bir board aldı.

Daha önce gelişlerimizde şehirde İbis veya Novada’da kalıyorduk. Bu kez dağda bir otel tutmaya karar verdik. Şehir merkezindeki otellerden biraz daha fazla ödedik ama değdi. Bebekle olduğumuz için öğle uykusu saatleri ve kısa süreli dışarıda oynama zamanları dışında otelde olmamız şarttı. Zira belediyenin büyük cafesinde veya diğer cafelerde uzun süreli, sıkılmadan ve sıcak oturmak çok kolay olmayacaktı. İyi ki de bu kararı vermişiz. Daha ayrıntılı açıklayayım.

Dağda Konaklama

Biz dağda Ace Otel’i tuttuk. Eşim ödemeyi yaptıktan sonra ben de bir bakayım dedim. Yorumları görüp şok oldum. “Otel pis.” “Yemekler kötü” “Çok ses var.”Öyle korkarak geldik ki, anlatamam. Ama arabamızı park eder etmez yardıma gelen otel personeliyle şüphelerimiz biraz aralandı. (Novada veya İbis’te böyle bir şey görmedik daha önce.) Odaya girdik ve her yer tertemiz. Oda sıcaklığı ortalama. Banyo tertemiz. Yerler halı. Ki bu çocuklu aileler için çok önemli, özellikle kış tatillerinde. Odada su ısıtıcısı yoktu. Rica ettik. Bir tane getirdiler. Biraz rahatladık. Dedik yemeği de görelim, öyle karar verelim.

Yemek akşam 19:00’da başlıyor. İlk gün yemekte çorba, kuş üzümlü pilav, kuzu tandır, yanında brokoli, masada her kişi için küçük bir salata ve tatlı vardı. Her şey lezzetli ve sıcaktı. Hoşumuza giden bir diğer konu da yemekleri görevliler getiriyor. Ayrıca bebek için her defasında yemek teklif ettiler. Ve gayet cömert porsiyonlarda getirdiler. Sabah kahvaltısı açık büfeydi. Haşlanmış yumurta, sucuklu yumurta, peynir – zeytin çeşitleri, yeşillikler, domates salatalık, reçeller,meyveler, süt ve çay vardı. Bir de iki çeşit poğaça vardı. Güzel bir yorum bırakmaya karar verdik. Çünkü otel gayet güzel ve çalışanlar çok iyi.

Sabah kahvaltısı 08:00’da başlıyor. Eşim kahvaltıdan sonra hemen kaymaya gitti. Biz saat 10:00’a kadar bekledik. Sonra giyinip çıktık. Hava çıktığımızda -4 dereceydi. Otelin kızaklarından kiraladık. Saati 25₺, günlük 50₺. Biz günlük kiraladık ve otele girerken bırakıp, tekrar çıktığımızda yine aldık.

Otelin en güzel yanı kapıdan direkt acemi pisti ve kızak pistinin önüne çıkıyorsunuz.Bu da çocukla işinizi kolaylaştırıyor. Otelin önündeki eğimli yerlerde oğlumla kızak kayarak eğlendik. Öğle uykusuna yakın otelemize dönüp sıcak bir çorba içtik. Daha sonra öğleden sonra saat 14:30’a kadar otelde dinlendik. Tekrar çıktığımızda eşim baby lift (Yukarıya çıkmak için kullandığınız bant) binişi alıp oğlumla, daha yukarıdan kızakla kaydı. Baby lift 5 çıkışlık 20₺, 10 çıkış için fiyatı 30₺. Pistin bitişinde fileler ve bu filelerin önünde dik duran yataklar var. Yani çok hızlanırsanız onlara çarpıp duruyorsunuz. Kızakların frenleri var. Yukarıdan frenle gelirseniz , çok tehlikeli bir hızda kaymazsınız. Çocuklu olunca daha dikkat ediliyor. Fakat hızlı kayanlar da oldukça çok. Biz en köşeye gidip oradan kaydık. Bu sayede çarpışma riskimiz olmadı.

Kar Tatilinde Bebek Kıyafeti

Spor kıyafetleri denince akla ilk gelen Dechatlon oluyor. Biz de kayak kıyafetlerimizi ve içliklerimizi ordan satın almıştık. Bütçeye göre, sağlamlık için SPX veya Intersport gibi diğer spor malzemeleri satan mağazaları da tercih edebilirsiniz.

Oğlumuzun kayak pantolonu vardı. Ona kayak botu ve montunu Dechatlon’dan satın aldık. Çok da memnun kaldık. Kayak pantolonu askılı. Bu sayede beli hiç açılmıyor. Altına yalnızca bir eşofman altı giydirdim. Üstüne ince bir uzun kollu ve yine Dechatlon’dan aldığımız poları giydirip, üzerine montu giydirdik. Her defasında sırtını ve bacaklarını kontrol ettim, sıcacıktı. Polar yerine daha kalın bir üst giydirebilirsiniz. Biz biraz oynayıp cafede oturmayı düşündük. Bu sebeple montu çıkardığımızda polar olması artı oldu.

Eğer çocuğunuz kabul ederse, veya yaşı büyükse burnu nefes alabilen yüz maskelerinden alabilirsiniz veya boyunluğunu burnuna kadar çekebilirsiniz. Yine yaşına göre gözlük alabilirsiniz. Oğlum ilk çıktığımızda çok rahatsız oldu ve yürümek istemedi. Parlak zeminlerde de aynı tepkiyi verir. Ben bu davranışın beyazlıktan olduğunu düşündüm. Çok göz alıcı bir beyazlık var çünkü.

Eğer kayak yapmasını istiyorsanız, çocuğunuza mutlaka kask ve gözlük alın. Ve gitmeden mutlaka rüzgar durumuna bakın. Gideceklere iyi eğlenceler diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s