Çocuklar için Yılbaşı Etkinlikleri

İstanbul’da Çocuklar için Yılbaşı Etkinlikleri Aralık 2022

Yeni Yıl Temalı Çocuk Kitapları

Bu ara doğal olarak gündemimiz yılbaşı ve o yönde etkinlikler yapıyoruz. Bazı etkinlikler epey zahmetli ama ben eldeki malzemelerle kolayca yapılabilen etkinlikler oluşturmaya çalışıyorum. Yaptıklarımızı kısa videolar halinde instagram’da paylaşıyorum ama internetten çocuklar için yılbaşı etkinlikleri araştıranlara toplu olarak bir yazı da hazırlamak istedim. Umarım paylaştığım yılbaşı etkinlik fikirleri hoşunuza gider ve çocuğunuzla yaparsınız.

Çocuklar için Yılbaşı Etkinlikleri

Öncelikle bizim yaptığımız etkinlikleri malzeme ve yapılış aşamalarının detayını vererek paylaşacağım. Malzemeleri genelde kolay ulaşılabilir ya da hali hazırda evde olanlardan seçiyorum ama siz nereden bulabilirim diye düşünüyorsanız, bu etkinlikleri yapabileceğiniz malzemeleri şuradan bulabilirsiniz.

Çocuklar için Yılbaşı Etkinlikleri

Karıştırma Çubuklarından Kendin Yap Yılbaşı Süsleri

Malzemeler: Karıştırma çubuğu, silikon tabancası, mum silikon, kurdele, akrilik veya sulu boya, boncuk, jüt ip

Yapılışı: Karıştırma çubuklarıyla biz üç tane süs yaptık ama daha pek çok şey yapmak mümkün. Yılbaşı konsepti için Noel baba ve geyik de eklenebilirdi mesela. Ben Tiflis’te sadece ince karıştırma çubuğu bulabildim ama biraz daha kalın olanlarla işiniz kolaylaşır. Fotoğraftan anlaşılıyor zaten az çok ne yapılması gerektiği ama ben yine de her bir süs için yapım aşamalarını kısaca anlatayım. Bu arada ben evimizde olduğu için silikon tercih ediyorum ama herhangi kuvvetli bir yapıştırıcıyla da olur tabi ki.

Karıştırma çubuklarından çam ağacı ile başlıyorum. Önce bir çubuğu dik kesecek şekilde, enlemesine sıra sıra diğer çubukları silikon yardımıyla yapıştırıyoruz. Benim elimdeki çubuklarla 6 tane enine çubuk yetti. Sonra dikine çubuklara ağaç şeklini vermek üzere üçgen olarak kesiyoruz. En sonunda üzerine renkli boncuklarla süs yapıyoruz. Minik etkinlik ponponları da kullanabilirsiniz, bizde yoktu onlardan. En üste elimde yıldız şeklinde süs olduğu için onu koydum ama simli el işi kağıtları kesilerek de yapılabilir ya da direkt yıldız olmadan yine boncuk veya ponpon konulabilir.

Karıştırma çubuklarından kardan adam ile devam edelim. Bir grup karıştırma çubuğunu diklemesine yan yana diziyoruz. Bunları bir arada tutabilmek için bir çubuğu enine hepsine değecek şekilde silikonla yapıştırıyoruz. Bu enine çubuk aynı zamanda kardan adamın şapkasının altıymış gibi görev yapıyor. Şimdi bu çubuğu ve üstte kalan kısmı, kardan adamın şapkasını oluşturmak üzere istediğimiz renk boyuyoruz. Ben yılbaşı diye kırmızı boyadım. Alt kısmı tamamen beyaza boyuyoruz, biraz kuruyunca siyah boya ile göz ve ağız çiziyoruz, ağız kısmını gerçekte kömür parçaları yaz da zeytinle kesik kesik yaptığımız için o şekilde çizdim. Burnunu yapmak için bir çubuktan küçük bir parça koparıp kırmızıya boyadım, turuncuya da boyanabilir tabi. Boynuna da kurdeleden bir atkı yaptım ve arka tarafa dolayarak yapıştırdım.

Karıştırma çubuklarından kulübe sonuncu süsümüz. Önce yine bir grup karıştırma çubuğunu, tam kare olacak şekilde dikey veya yatay yan yana diziyoruz. Bu çubukları bir arada tutabilmek için arkadan bir çubuğu tüm çubuklara değecek şekilde silikonla yapıştırıyoruz. Ben daha sağlam olacağını düşünerek birkaç çubuğu çapraz yapıştırdım. Sonra yeni karıştırma çubuklarını çatı şeklinde yukarıya yerleştirdim ve kalemle üstte artan kısımları çizdim. Bu çizdiğim yerlerden grup çubukları kestim yani üstü kısımda bir üçgen oluştu. Sonra çatı olarak kullanacağımı çubukları bu üçgene hizalayarak yapıştırdım. Çatının hemen altına yine çubukları keserek bir dikdörtgen oluşturdum ve ortası için de bir kürdan kestim. Evi sarıya boyadım, kahverengi de olabilirdi. Taban kısmını, çatısını ve penceresini beyaza boyayarak karlanmış efekti oluşturdum. Boyalar kuruduktan sonra pencere altına ufak çam parçaları yapıştırdım, çatıya da bir kurdeleyi fiyonk yaparak yapıştırdım.

Süsleri ağaca asmak istiyorsanız arka taraflarına jüt ipi halka şeklinde yapıştırın. Jüt ip yerine parlak ip ya da kırmızı beyaz sarmal iplerden de kullanabilirsiniz.

Yapım aşamalarını paylaştığım Reels videomu izlemek için şuraya tık tık. 😉

Çocuklar için Yılbaşı Etkinlikleri

Kağıt Tabaklardan Kendin Yap Yılbaşı Maskesi

Malzemeler: İki boy kağıt tabak, pamuk, renkli fon kartonları veya elişi kağıtları, chopstick veya mangal çubukları, silikon tabanca, mum silikon, ponpon veya boncuk veya küçük renkli strafor küre

Yapılışı: Kağıt tabaklarla biz iki çeşit maske yaptık ama başka alternatifler de üretilebilir tabi, mesela penguen veya geyik de güzel olacaktır.

Kağıt tabaktan Noel baba maskesi ile başlıyorum. Önce tabağı ortadan delip yarım ay şeklinde tabağın iç kısmının bir yarısını kesiyoruz. Pamukları parçalıyoruz ve alt kısım ile hafif yanlara yapıştırıyoruz. Kırmızı fon kartonundan bir üçgen kesiyoruz ve tabağın üst kısmına yapıştırıyoruz. Yine bir beyaz pamuğu şapkanın üstüne ponpon gibi durması için yapıştırıyoruz. Burun için benim elimde 1 cm çapında simli strafor kürecik vardı, onu yapıştırdık, boncuk veya ponponla da yapılabilir. En son arkasını çevirip uzun tahta çubuk yapıştırıyoruz ki buradan tutulabilsin.

Kağıt tabaklardan kardan adam maskesi de yine oldukça kolay. Bu sefer biri diğerinden daha küçük olmak üzere iki tabak kullanıyoruz. tabaklardan küçük olanın iç kısmını bu sefer tam daire olarak kesiyoruz, tabi isterseniz yine yarım kesip ağız kısmını çizerek de yapabilirsiniz. Kesim sonrası iki tabağı 8’e benzer şekilde uç uca yapıştırıyoruz. Bir tane şapka şeklinde renkli kağıt kesiyoruz, bir tane atkı için hafif uzun dikdörtgen şeklinde, 3-4 tane de düğme için siyah küçük yuvarlaklar kesiyoruz ve hepsini ilgili yerlere yapıştırıyoruz. Yine tersini çevirip tahta çubuğu yapıştırıyoruz. İşte kağıt tabaklardan maskeler hazır.

Maskelerin yapımını paylaştığım Reels videomu izlemek için şuraya tık tık. 😉

Biz oğlumla şimdilik bu ikisini yaptık. Pinterest’ten daha bir sürü fikir işaretlemiştim ama yapmaya fırsat olmadı. Yine de çocuklarla kendin yap yılbaşı etkinlikleri için işaretlediğim bazı fikirleri aşağıda paylaşıyorum. Detaya girmeden fotoğraflar olacak sadece ama ne gerektiği aşağı yukarı anlaşılır diye düşünüyorum.

Çocuklar için yılbaşı etkinliği fikirleri şimdilik benden bu kadar. Daha önce hazırladığım yılbaşı temalı neşeli pankekler de ilignizi çekebilir.

Çocuklar için Yılbaşı Temalı Neşeli Pankekler

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Seyahat sever çocuklar ve aileler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

Çocuklar için Yılbaşı Etkinlikleri” üzerine 3 yorum

  1. Geri bildirim: Karton Uçak Yapımı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s