Çocukla Yılbaşında Berlin Gezisi

Yılbaşında diye belirtmemdeki sebep denk gelen tarih aralığındaki hava şartları. O kadar soğuktu ki biraz zorladı bizi, şansımıza gittiğimizde çok da soğuk değilmiş aslında. Arda açısından soğuk pek sorun olmadı neyse ki. 🙂 Oğlumuzla ilk yurt dışı seyahatimizdi, bu sebeple çok heyecanlandık. En başından beri bizim gibi gezmeyi seven bir çocuğumuz olsun istedik hep. Faydası olmuş mudur bilemiyorum ama Arda daha çok küçükken onunla gezmeye başladık. Sonunda sabah gözünü açtığında anda ‘anne nereye gidiyoruz?’ diyen bir çocuk oldu. 🙂 Bazen yorucu olsa da seyahatlerimiz onunla hep daha keyifli. Onun gezerken keşfettiklerini izlemek çok zevkli, ayrıca ilginç soruları da gezdiğimiz yerleri farklı bir pencereden görme şansı sağlıyor.

unnamed (6)

Berlin de Arda için çok güzel bir deneyimdi. Belki soğuk olduğundan belki de farklı bir şehirde gezdiğinden bebek arabasından kalkmaya çalışmadı hiç. Kapalı yerlerde ve mümkün olan en uygun yerlerde özgürce dolaşması için fırsat vermeye çalıştık. Soğuktu fakat bebek arabasının polar tulumu, içlikleri ve botlarıyla Arda hep sıcacıktı. Bazen onun yerinde olmayı bile istedik. 🙂 Toplu taşıma konusunda Berlin kendini aşmış bir şehir, biz en çok metro ve tren kullandık, birkaç kez de otobüse bindik. Şehri her ne kadar demir ağlarla örseler de bebek arabasıyla çok zorlandık. Her metro istasyonunda bir asansör var fakat bu asansör çıkmak istediğiniz yönün tam tersinde kalabiliyor ya da asansörden inince koskoca bir merdivenle karşılaşabiliyorsunuz.

f

Otelimiz Potsdamer Platz’daydı. İlk gün otele eşyaları bıraktıktan sonra en yakın bir döner büfesinde yemek yedik. Tavuk döner daha popüler Berlin’de, biz onu tadarken aynı büfeden Arda’ya ıspanaklı börek aldık. Daha sonraları et döner, falafel, noodle ve sandviçle idare etti. Arda için yemek konusunu seyahat öncesi düşündüğümde pek endişelenmemiştim, öyle de oldu hiç zorlanmadık. Sadece sıcak sulu yemek birkaç gün pek aramamak gerek. Bu gereksinimi de çorba ile karşılamaya çalıştık. Seyahatimizi planlarken hem Arda’nın hem de kendi ilgi alanlarımıza göre bir rota belirlemeye çalıştık.

Museum Für Naturkunde doğa bilim müzesi tam çocuklar için olsa da biz de hayranlıkla gezdik. Bu müzeyi öncesinde Arda’ya biraz anlatmıştım. Dinozor iskeletlerinden bahsetmiştim öncesinde alıştırma olsun diye. 🙂 Hatta dinozorları anlatan kitabı da seyahat boyunca yanımızdaydı. Çok heyecanlandı içeri girdiğimizde devasa dinozor iskeletlerinden büyülendi. Neredeyse tüm hayvanların heykelleri ya da doldurulmuş heykelleri vardı. Uzay bölümü de Arda’nın inanılmaz ilgisini çekti. Müze hakkıyla gezerseniz 1 tam gününüzü alır. Ama mutlaka gezilmesi gereken bir müze, hele ki çocukla gidiyorsanız.

CNS_0084.JPG

Christmas Pazarları o kadar renkli ve hareketli ki çocukların ilgisini çekecek çok şey var. Arda bayıldı.

Müzeler Adası bu bölge trafiğe kapalıydı ve Arda özgürce koşuşturdu etrafta, nehirdeki tekneleri seyretti, müzelerin bahçesinde koşturdu, bahçedeki heykeller çok ilgisini çekti. Aslında planımızda Bergama Müzesine girmek vardı fakat bilet alış saatini kaçırmışız. İsabet olmuş çünkü müzede bir yenileme çalışması varmış sanırım, bir kısmı kapalıymış.

Legoland Arda’nın tüm gün boyunca sorduğu yer. 🙂 Giriş fiyatı Wellcome Card ve giriş saati indirimimizle neredeyse İstanbul fiyatına denk geldi. Biz istanbul’dakini gezmemiştik. O yüzden keyifli vakit geçirdik.  Miniland’de Berlin yapıları vardı doğal olarak. Berlin Duvarı’nın yıkılışını canlandırmışlar çok başarılıydı, Arda çok keyif aldı. Diğer tüm bölümler İstanbul’dakiyle aynı, dönünce İstanbul’dakini internetten incelediğimizde fark ettik. İstanbul’da gezdiyseniz Berlin’de tekrar gezmeye gerek yok. Lego Store’da da Türkiye’dekinden çok farklı bir şey göremedik. Üstelik de fiyatlar çok daha yüksekti kur farkı nedeniyle.

unnamed (5)

Branderburger Tor, yeni yıl kutlaması bu meydanda oldu fakat yapıya pek yaklaşamadık kalabalıktan. Alan muhteşem düzenlenmişti. Güvenlik önlemleri üst düzeydeydi bu sebeple Arda’yı alana sokarken hiç tedirgin olmadık. Yavrum bize ayak uydurdu o da eğlendi bizimle. Saat 22:00’da bebek arabasında uyuya kaldı. Havai Fişek gösterisini izlemesini çok isterdim. 🙂

TV kulesi, gezdiğiniz yerleri kuş bakışı görmek çok keyifliydi. Çok güzel kuş bakışı fotoğraflar çekme fırsatınız oluyor. Gerçi kuleye çıkmak çok vaktimizi aldı, önce bilet alıyorsunuz ve bir randevu saati ,sonra randevu saatinizde kuleye gitseniz bile yine çıkmak için sıra bekliyorsunuz. Bu bekleme sürecinde Arda biraz sıkılsa da yukarı çıktığımızda oyuncak uçağıyla kuleyi gezmek çok hoşuna gitti.

unnamed (4)

East Side Gallery son gün hava alanına gitmeden önce gittik. Tam anlamıyla muhteşemdi. Resimler çok etkileyici ve çok anlamlı. Arda’nın da çok ilgisini çekti. Fakat bebek arabasından çıkartmadık hiç çünkü hava buz gibi olmuştu son gün, kar yağışı başladı. Gezebileceğimiz en hızlı şekilde gezdik burayı, arada otobüse bindik maalesef. Daha uzun vakit geçirebilmeyi çok isterdim aklım kaldı biraz.

Biz çok soğuk bir mevsimde gittiğimiz için meşhur hayvanat bahçesine gitmeyi planlarımıza hiç dahil etmedik ya da parklarda özgürce yayılamadık. Ama çocukla bu açık hava aktiviteleri de çok keyifli olabilir. Berlin’e ailece doyamadık desek yeridir. Oğlumuzla çok güzel bir seyahati tamamladık. Hiçbir problem yaşamadık. Bu seyahat sonrası Arda da yurt dışı seyahati yapılabilir çocuk unvanını hak etti bizce. 🙂

Yazı Sahibi: Cansu Şahin Aksel

Instagram: cnsu_sa

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s