Çocukla İzmir’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Daha önce hazırladığım Çocukla İstanbul ve Çocukla Ankara rehberlerim epey ilgi gördüğü için bir de İzmir için böyle bir liste hazırlamak istedim. Instagram’dan çocukla İzmir tavsiyeleri sorduğumda epey öneri gelmişti, ben de her zamanki gibi gelen önerileri inceledim, haklarındaki yorumları okudum ve sizin için detaylı bir liste haline getirdim. İzmir’e aslında önceden defalarca gittim ama çocukla gitmek kısmet olmadı, bu listede yer alan İzmir çevresinde çocukla gidilecek yerlerin bir kısmına oğlumla da gidebildik. Ben bu listeye bayıldım, umarım sizin de hoşunuza gider. O zaman buyurun, Çocukla İzmir’de gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler… Çocuklu aileler için şehirlerdeki etkinlikleri, gezilecek yerleri ve pek çok faydalı bilgileri instagram hesabımda da sık sık paylaşıyorum. Takip etmenizi öneririm, şuraya tık tık.

Çocuklar için Harçsız Pasaport Nasıl Çıkartılır?

İzmir’de Oyun Grubu, Kreş ve Anaokulu Önerileri

Çocukla İzmir
izmir.ktb.gov.tr

Çocukla İzmir

Bebekle Tatil için Valiz Hazırlığı

Çocuklar için En Güzel Seyahat Kitapları

İzmir merkezde çocukla gezilecek yerler

İzmir Doğal Yaşam Parkı: Çiğli Sasalı’daki 425 dönümlük alana yayılmış, 3000’in üzerinde hayvana ev sahipliği yapan bir hayvanat bahçesi. Her gün 9:00-16:00 arası açık. Giriş Ücreti 10  TL, öğrenci 5 TL, 0-6 yaş ücretsiz.

izmirdogalyasamparki.org.tr

İzmir Kuş Cenneti: Çiğli Çamaltı Tuzlası’nda yer alan bir doğal yaşam alanı. Pelikan, flamingo, leylek ve daha pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Bir yandan kuşları izleyip bir yandan doğada yürüyüş yapabileceğiniz bir ortam.

izmir.ktb.gov.tr/TR-77381/kus-cenneti.html

İnciraltı Kent Ormanı: Deniz ve doğanın iç içe olduğu, yürüyüş ve piknik yapabileceğiniz 620 dönümlük bir şehir ormanı. Açık havayı daha çok tercih ettiğimiz dönemlerde gidilebilecek en huzurlu yerlerden gibi görünüyor.

izmir.bel.tr/tr/Projeler/inciralti-kent-ormani/1436/4

İnciraltı Deniz Müzesi: Artık kullanılmayan üç deniz aracı müzeye dönüştürülmüş. Türk denizcilik tarihin geçmişten günümüze anlatılması amacıyla çeşitli belgeler ve eşyalar sergileniyor. Giriş ücreti 12 TL, öğrenciler ücretsiz.

Karşıyaka Evrensel Çocuk Müzesi: Vahşi yaşam, trafik, fosiller vs. pek çok alana ayrılmış çocukların ilgisini çekecek bir müze. Özel etkinlikler de düzenleniyormuş. Pazartesi günleri hariç her gün 8-18 arası açık, 4 yaş üstü herkese giriş ücreti 10 TL.

evrenselcocukmerkezi.com/

Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi: Doğanın zenginliklerinin sergilendiği müzede dünyanın geçirdiği evrim anlatılmaya çalışılmış. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 13:00-16:00 arazı ziyaret edilebiliyor.

125. Yıl Kültür Parkı: Ödemiş’te, Birgi karayolu üzerine 72000 metrekarelik alanda kurulan parkta, yapay gölet, şelaleler, havuz, kafeterya, çay bahçesi, koşu parkurları, bisiklet yolu, çocuk parkları, mini golf alanları ve jimnastik tesisleri bulunuyor.

Atatürk Müzesi: Alsancak’ta yer alan müze, Atatürkün İzmir’e geldiğinde konakladığı evmiş. Atatürk’e ait eşyalar, kendisinin silah arkadaşlarıyla birlikte balmumundan mumyaları ve tarihi bilgiler sergileniyor. Her gün 8:30-17:30 arası açık ve giriş ücretsiz.

İzmir’de Çocuk Oyun Alanı Olan Kafe ve Restoranlar

Arkeoloji ve Entografya Müzesi: Arkeoloji müzesinde Antik Yunan döneminden pek çok tarihi kalıntıyı görebilirsiniz. Etnografya Müzesi’nde ise bölgenin kültürel yapısına dair bilgiler ediniyorsunuz. Her gün 8:30-17:00 arası açık. Giriş 14 TL, 18 yaş altı kişiler için giriş ücretsiz. Müzekart ile ücretsiz.

Büyük Park: Bornova’da yer alan parkta çocuk oyun alanı, futbol sahası, havuz, fıskiyeler, banklar, kafeterya ve çay bahçesi bulunuyor.

Mask Müzesi: Karton, kumaş, deri, plastik vb malzemelerden yapılan maskelerin sergilendiği, Konak’ta yer alan butik bir müze. Çocuklar ve gençler için mask atölyeleri düzenleniyormuş. Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 9:00-17:00 arası açık ve giriş ücretsiz.

konak.bel.tr/sayfa/mask-muzesi

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi: İzmir ve çevresindeki kazılarda bulunan taş, seramik ve kıymetli eserlerin sergilendiği üç bölümden oluşan bir müze. Salı-Perşembe günleri arası, yaz dönemi 10:00-17:00, kış dönemi 8:30-18:00 arası açık ve giriş ücreti 10 TL.

muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=ITS01&DistId=MRK

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi: Seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın dünyanın çeşitli ülkelerinden getirdiği oyuncaklarla kurulmuş sonra Konak belediyesi tarafından genişletilerek devralınmış. Şu an tadilatta olabilir, gitmeden önce aramanızı tavsiye ederim. Normalde Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 9:00-17:00 arası açık ve giriş yetişkin 4TL, öğrenci 2 TL.

konak.bel.tr/sayfa/umran-baradan-oyun-ve-oyuncak-muzesi

Karikatür Müzesi: Dünyaca ünlü karikatüristlerimizin karikatürlerinin yanısıra karikatür konulu dergi ve kitaplar sergileniyor. Mevcut koleksiyonunun yanı sıra düzenli olarak dünyaca ünlü karikatüristlerin eserlerinden oluşan sergiler açılıyor. Ayrıca yıl boyunca tematik film gösterimleri ve çeşitli karikatür atölyeleri düzenleniyor.

Radyo ve Demokrasi Müzesi: Yaklaşık 150 radyo, pikaplar, plaklar ve interaktif eserler sergileniyor. Altı odadan ve bir kütüphaneden oluşan müze, önemli tarihsel olaylara göre kronolojik olarak sıralanmış. Çocuklara ve yetişkinlere yönelik yaratıcı drama çalışmaları düzenleniyor, farklı konularda film gösterimleri yapılıyor. 

Funtastic Aquarium: İstanbul’daki akvaryumlara göre küçük olsa da çocuklarla farklı bir aktivite yapmak için düşünülebilir. Westpark AVM içinde yer alıyor ve her gün 10:00-22:00 arası açık. Üç yaşa kadar ücretsiz, 3-12 yaş arası 39TL, 13 yaş ve üzeri 49 TL.

izmir.funtasticaquariums.com

Cordelion Taypark: Karşıyaka Belediyesi’nin açtığı, çocukların at binebildiği bir sosyal tesis. Binicilik eğtiminin yanısıra 2-3 dklık gezinti turları düenleniyormuş.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti: Olimpik buz sporları salonu, açık hava tiyatrosu, yeşil alanları, göleti, kafeteryaları, mini futbol, basketbol ve tenis sahaları, çocuk oyun alanları, bisiklet ve yaya yollarıyla hem çocukların hem gençlerin güzel vakit geçirebileceği bir yer. Bornova’da yer alıyor. Buz pisti kullanım için bir seans süresi 45 dk, ücreti öğrenci için 12.5TL, yetişkin 20TL.

Arkas Sanat Merkezi: 1875’ten beri hizmet veren Konak’taki Fransız konsolosluğunun bir kısmının dönüştürülmesiyle 9 adet sergi odası ve 1 atölye ile hizmete açılan sanat merkezinde çocuklar için atölyeler düzenleniyor. Atölyeler ücretsiz, sadece kontenjan sınırlı olduğu için önceden kayıt olmak gerekiyor.

Ters Ev: İzmir’in ilk ve tek, Türkiye’nin en büyük ters evi, Buca Gölet Park’ta yer alıyor. Ziyaret saatleri 10:30–18:30 arası, hafta sonu kapanış 20:30.

Land Of Moa: Alsancak’ta 6 bin metrekare alana kurulu kapalı oyun alanı, 12 yaşa kadar tüm çocuklara uygun alanlar sunuyor. Avrupa ve Kanada’da örnekleri olan bir konsepti uygulamaya çalışmışlar ve Türkiye’nin en büyük müstakil çocuk ve eğlence merkezini yapmışlar.

Balçova Teleferik: 316 metre yükseklikte 2 dakika 42 saniyelik bir gezinti yapabileceğiniz teleferik çocukların ilgisini çekecektir. Bilet ücreti 17 TL, beş yaş altındaki çocuklar için ücretsiz.

İzmir Saat Kulesi: 1901 yılında inşa edilen, Konak meydanındaki kule, önünde kuşlara yem vermek için önerilmiş.

Space Camp Turkey: Uzay bilimleri eğitim merkezinde uzun süreli kamplar olduğu gibi günübirlik geziler yapmak da mümkün. Yarıyıl tatiline özel programları da oluyor. Şu anki günlük program fiyatları minikler için 8$, daha büyük çocuklar için 10-15$ arası.

spacecampturkey.com

İzmir Fuarı da epey yazılmıştı, tabi bu dönemsel denk gelirseniz özlellikle değerlendirmeniz gereken bir plan olabilir. Her yıl Ağustos-Eylül aylarında, 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu dahil olacak şekilde düzenleniyor. Fuarda çocuk köyü kuruluyor ve onlara özel pek çok etkinlik imkanı sunuluyor.

Bunların dışında vapura binip Karşıyaka – Alsancak arasını geçmek, İzmir kordonda gezinti ve yemek yemek gibi olmazsa olmaz gün içi aktivite önerileri de gelmiş. Ben de not düşmüş olayım.

İzmir çevresinde çocukla gezilecek yerler

İzmir merkezinde yapabileceklerinizin yanı sıra çevresinde de çocuklara uygun müzeler, parklar bulunuyor.

Key Museum: Torbalı’da, 7000 metrekare alan üzerine kurulmuş müzede, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından toplanmış arabalar sergileniyor. Pazartesi ve Salı günleri hariç haftanın her günü 10:00-17:00 arası açık, giriş ücreti 30 TL, öğrenciler için 15 TL.

keymuseum.com

Masal Dünyası Çocuk Parkı: Torbalı’da yer alan çocuk oyun parkı, masal ve çizgi film dünyasından karakterlerle renklendirilmiş, çocuklar için eğlenceli bir yer olmuş. Yetişkinler için de oturma alanları var.

Efes Antik Kenti: Selçuk yakınlarında yer alan, tarihi milattan önce 6000 yılına dayanan Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden biri. Her gün 9:00-17:30 arası açık, giriş kişi başı 100 TL ama Müze Kart ile ücretsiz.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi: Selçuk’ta yer alan bir açık hava demir yolu müzesi. Haftanın her günü 8:00-17:00 arası açık ve giriş ücreti 5 TL.

Çetin Maket Köy: Köy hayatının maketlerle canlandırıldığı Selçuk’taki bu müze, çocukların ilgisini çekecektir. Pazartesi günleri hariç 8:00-18:00 arası açık ve giriş ücreti yetişkinler için 10 TL, çocuklar için 8 TL.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı: Çocuklar için oyun alanları bulunan, kamp veya piknik yapabileceğiniz Menemen’de yer alan bir mesire yeri. Haftanın her günü sabah 8’den itibaren açık, giriş ücreti araç 30 TL, kişi başı 10 TL.

izmirkaragol.tabiat.gov.tr/

MonkeyPark Adrenalin ve Macera Parkı: Gümüldür’de yer alan, doğada macera dolu bir gün geçirmek isteyen aileler için bir aktivite alanı. 1 Mayıs – 1 Ekim tarihleri arasında her gün 9:00-18:00 saatleri arasında açık, Ücretler yetişkin 57.5 TL, 4-12 yaş çocuklar 45 TL.

monkeyparkadventure.com

Bilimsev – Bilim Sanat Etkinlik Vadisi: Urla Ovacık köyü Bilimsev Koleji’nin devasa kampüsünde 03 – 18 yaş arası çocuklara atölyeler ve açık hava etkinlikleri düzenleniyor. Bu arada aileler de restoran kısmını kullanabiliyor. Restoran bölümünde de çocuklar için oyuncaklar ve kitaplar bulunuyor.

Rahatla Urla: Hem doğada vakit geçirebildiğiniz bir restoran hem de çocuklar ve yetişkinler için binicilik dersleri verilen bir at çiftliği. Pazartesi hariç her gün 8:00-22:00 arası çalışıyorlar. Urla’da başka at çiftlikleri de varmış, farklı alternatifleri de araştırabilirsiniz.

rahatla.at

Nesin Matematik Köyü: Ali Nesin tarafından kurulan köy Şirince’de yer alıyor. Kuruluş amacı 3-11 yaş arası, okuma olanaklarından yoksun ve okumak isteyen çocukların okumasını sağlamak. Günübirlik ya da birkaç gün süren etkinlikler ve oyun atölyeleri düzenleniyor, bunlara katılarak aynı zamanda kuruma deste olabilirsiniz.

nesinkoyleri.org

Çocuklu Tatil Rehberi: Çocukla Nasıl Gezilir?

Çocukla İzmir’de yapılacaklar listesi şimdilik bu kadar, yeni bir yerler öğrendikçe eklemeler yaparım. Eğer sizin listede olmayan bir öneriniz varsa yorumlara beklerim. Elbet bugünler geçecek ve biz özgürce gezeceğiz. Şimdiden iyi gezmeler.

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Ebeveynler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

Pinterest:hohhoyyt

Çocukla İzmir’de Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s