Çocukla İstanbul’da Gidilecek En Güzel Parklar ve Bahçeler

Bahar geldi ve sonunda havalar güzelleşmeye başladı. Uzun zamandır çoğunlukla eve kapanmak zorunda kalan bebeklerimizi ve çocuklarımızı, yasakların kalkmasıyla, evden bolca çıkarma vakti geldi. Hem vakaların çokluğu hem de genel olarak çocukların açık havada daha mutlu olduğu gerçeğinden yola çıkarak, size çocukla İstanbul’da gidilecek en güzel parklar ve bahçeler listesi hazırlayayım dedim. Her yaş çocukla gidilebilecek açık hava adresleri sizlerle..

Bebekle Tatil için Valiz Hazırlığı

Çocukla İstanbul’da Gidilecek Parklar ve Bahçeler

Kolaylık olması için Avrupa yakası ve Anadolu yakası olarak gruplayarak park ve bahçeleri listeleyeceğim.

İstanbul’da Çocukla Gezilecek Yerler ve Yapılabilecek Aktiviteler

İstanbul’da Kreş, Anaokulu ve Oyun Grubu Önerileri

Avrupa Yakasında Çocukla Gidilecek Parklar ve Bahçeler

 • Bakırköy Botanik Parkı

2013 yılından beri hizmet veren park 96 bin metrekarelik bir alana kurulmuş. Su ve oyun parkları, tematik bahçeler ve gruplara ayrılmış bitkiler bulunuyor. İncirli’de yer alan parka özel araçla veya toplu taşıma ile ulaşmak mümkün, kendi aracınızla giderseniz ücretsiz otopark bulunuyor. Parka giriş ücretsiz, parkın açılışı sabah 7:00 kapanışı ise akşam 23:00 olarak belirlenmiş.

 • Emirgan Korusu

Reşitpaşa’da yer alan Emirgan korusu 47.2 hektarlık alana yayılmıştır. Burası, şehir merkezine yakınlığı ve deniz kıyısına yakınlığıyla, açık havada vakit geçirmek için en en çok tercih edilen yerlerden biri diyebilirim. Koruya yaya olarak giriş ücretsiz, arabanızla girerseniz otopark ücreti veriliyor sadece. Her yıl Nisan ayında rengarenk lalelerle daha da güzelleşiyor koru, ilkbaharın en güzel adreslerinden biri bana göre.

 • Bahçeşehir Gölet Parkı

Bahçeşehir 1. kısımda yer alan park, 30 hektarlık bir alana yayılmış durumda ve Türkiye’nin en büyük yapay göletine sahip. Parkın içinde çocuk oyun alanları, yürüyüş yolu, açık hava fitness aletleri ve pek çok restoran bulunuyor. Göldeki ördekler de çocukların hoşuna gidiyor. Her gün istediğiniz saatte ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

 • Türkan Sabancı Bebek Parkı

Bebek sahilde yer alan park, 38 dönümlük bir alana yayılmıştır. İçinde çocuk oyun alanı, yürüyüş ve köpek gezdirmek için ayrı alanlar bulunuyor. Şehrin en güzel lokasyonuna sahip parklarından biri burası. Her yıl Haziran ayında parkta Bebek şenliği düzenleniyor, ayrıca yoga etkinlikleri de düzenlendiği oluyor. Herhangi bir saat sınırı veya ücret olmadan parka giriş yapabiliyorsunuz.

 • Yıldız Parkı

Beşiktaş’ta yer alan park, 287 dönümlük bir alana yayılmıştır. Tarihi 1600’lü yıllara dayanan parkın içindeki köşklerde kahvaltı ve yeme içme imkanlarından faydalanabilirsiniz. Parkta ayrıca havuzlar, şelaleler, göletler ve yürüyüş parkurları bulunuyor. Parka dilediğiniz gün ve saatte ücretsiz olarak giriş yapabiliyorsunuz. arabayla gidenler için otopark ücreti alınıyor yalnızca.

 • Gülhane Parkı

Eminönü’nde yer alan park, 163 dönümlük bir alana sahip. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan parkta, çocuk bahçesi, ağaçlı bir yürüyüş yolu ve dinlenme yerleri bulunuyor. Park içinde ayrıca İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi bulunuyor, gitmişken buraya da uğrayabilirsiniz. Park sürekli açık, müze ise her gün 9:00-16:00 arası açık.

 • Belgrad Ormanı

Sarıyer’de yer alan orman, 5400 hektarlık oldukça büyük bir alana yayılmış durumda. Çok fazla sayıda hayvanın doğal yaşam alanıdır ve farklı bitki türlerini barındırır. Orman içinde piknik alanları, yürüyüş ve koşu parkurları bulunuyor. Belgrad ormanı her gün 24 saat açık ve yayalar için ücretsiz (4 TL yazıyor ama istenmiyor). Araçla giderseniz, aracın cinsine göre 10 TL’den başlayan bir giriş ücreti veriyorsunuz.

 • Kemerburgaz Kent Ormanı

Eyüpsultan’da, Kemerburgaz ve Göktürk’e yakın lokasyonda yer alan kent ormanı, 550 hektarlık bir alana yayılmıştır. İçinde çocuk oyun alanları, atlı karınca, seyir kulesi, macera parkı, Alibeyköy Barajı manzaralı yürüyüş yolları ve restoranlar bulunuyor. Sabah 8:00 ile akşam 22:00 arası açık olan ormana yaya girişi ücretsiz, araçla girilirse ücret alınıyor ama dışarıda otoparka ücretsiz olarak aracınızı bırakabilirsiniz.

 • Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Eyüp Göktürk’te yer alan tabiat parkı, 56 hektarlık bir alana yayılmıştır. İçerisinde pek çok ufak hayvanla karşılaşabileceğiniz yürüyüş yolları, piknik alanları ve bir de kır lokantası bulunuyor. Her gün 24 saat ziyaret edebileceğiniz tabiat parkına giriş ücreti kişi başı 9 TL, indirimli 4,5 TL. Araçla giderseniz, cinsine göre ayrıca ücret ödüyorsunuz.

 • Atatürk Kent Ormanı

Sarıyer’de yer alan, eski adıyla Hacıosman Korusu, 100 hektarlık bira alana yayılmış durumda. Orman içinde göletler, yürüyüş parkurları, seyir terası ve dinlenme alanları bulunuyor, ayrıca pek çok kuş ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Her gün sabah 5 ile akşam 22 saatleri arası açık olan ormana giriş ücretsiz.

Anadolu Yakasında Çocukla Gidilecek Parklar ve Bahçeler

 • İstanbul Kelebek Çiftliği

Beykoz Zerzevatçıköy’de yer alan kelebek çiftliği 5 dönümlük bir araziye yayılmış durumda ve bunun 500 metrekarelik kısmında kelebeklere özel bir sera bulunuyor. Açık alanda piknik yapabilir ya da kelebek gezi rotasına katılabilirsiniz. Kelebek gezisi önce sinevizyon etkinliğiyle başlıyor, daha sonra seraya geçilerek kelebeğin yaşam döngüsündeki aşamalar canlı olarak görülüyor. Haftanın her günü 10:00-18:00 arası ziyaret edebiliyorsunuz, giriş ücreti 30 TL, 3 yaş altı çocuklar için ücretsiz.

 • Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Ataşehir’de yer alan botanik bahçesi, 32 hektarlık bir alana yayılmıştır. Botanik bahçesi sekiz farklı adaya bölünmüş durumda ve her bir adada farklı bitki koleksiyonları bulunuyor. Mesire adası piknik amaçlı düzenlenmiş bir ada ve burada çocuklar için keşif bahçesi ile bambu labirenti bulunuyor. Her gün 9:30’da açılan bahçe gidilen mevsime göre 17:00-19:00 saatleri arasında kapanıyor, giriş ücretsiz.

 • Forestanbul Macera Parkı

Çekmeköy’de yer alan macera parkı, 65 dönümlük bir alana yayılmıştır. İp parkuru, tırmanma duvarı, serbest düşüş, dev salıncak, zipline ve ağ oyun alanı için bölümlere ayrılmış durumda. Pazartesi hariç her gün 10:00-19:00 arası açık ve parka giriş ücretsiz ancak katıldığınız etkinlikler için ücret ödemeniz gerekiyor. Her parkurun farklı fiyatları bulunuyor, 15-55 TL arası değişiyor.

 • Fenerbahçe Parkı

Kadıköy, Fenerbahçe’de yer alan park, 5 hektarlık bir alana yayılmıştır. Park içinde yürüyüş yolları ve yemek yiyebileceğiniz kafeler bulunuyor. Şehir merkezinde, denize nazır bir park olduğu için Anadolu yakasının en güzel açık hava alternatiflerinden biri. Parka her gün, dilediğiniz saatte ücretsiz olarak girebilirsiniz.

 • Selamiçeşme Özgürlük Parkı

Kadıköy, Göztepe’de yer alan park, 120 dönümlük bir araziye yayılmıştır. Parkta, futbol ve basketbol sahaları, tenis kortu, yürüyüş parkuru, bisiklet yolu, çocuklar için oyun alanları, açık hava fitness aletleri, süs havuzları, amfi tiyatro, piknik alanı ve bir de kafe bulunuyor. Parka dilediğiniz gün ve saatte ücretsiz olarak gidebilirsiniz.

 • Küçük Çamlıca Korusu

Üsküdar’da, deniz seviyesinden 229 metre yükseklikteki Küçük Çamlıca tepesinde yer almaktadır. Koru içerisinde asırlık ağaçlar, yürüyüş parkurları ve restoran olarak kullanılan köşkler bulunuyor. İstanbul’a tepeden bakmak için en huzurlu adreslerden biridir. Koruya istediğiniz gün ve saatte ücretsiz olarak girebiliyorsunuz.

 • Nakkaştepe Millet Bahçesi

Üsküdar’da yer alan millet bahçesi, 50 dönümlük bir alana yayılmıştır. İçerisinde, boğaza nazır piknik alanı, tenis kortu, fitness alanları, gölet, yürüyüş parkuru, macera parkuru, açık ve kapalı çocuk oyun alanları, zipline, amfi tiyatro ve seyir terasları bulunmaktadır. Sabah 8:00 ile akşam 23:00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz, giriş ücretsiz ancak arabayla giderseniz otopark ücreti veriyorsunuz.

 • Maltepe Orhangazi Şehir Parkı

Maltepe İdealtepe’de yer alan park, 120 hektarlık bir alana yayılmıştır. Türkiye’nin en büyük açık hava spor ve yaşam merkezi olma özelliği taşıyor. Park içinde, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, mini golf sahaları, tenis kortu, basketbol, futbol, voleybol sahaları, piknik alanları, kaykay alanı, gül bahçesi ve atletizm pisti bulunuyor. Parka giriş ücretsiz ve saat sınırı yok, yalnızca araçla gittiğinizde otopark ücreti ödüyorsunuz.

Benim ilk aklıma gelenler bu şekilde, sizin ilave etmek istediğiniz İstanbul’da gidilecek parklar ve bahçeler varsa, yorumlara yazmaya çekinmeyin lütfen. Güncel şartlar değişmiş de olabilir bazılarında, düzeltme yapabilirsiniz.

Türkiye’de Çocukla Kamp Yapılabilecek Yerler

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Ebeveynler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

Çocukla İstanbul’da Gidilecek En Güzel Parklar ve Bahçeler” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s