Bebek Tuvalet Eğitimi İhtiyaç Listesi

Bebeklerde bez bırakma çoğu anne için korkutucu görünse de kararlı olduktan sonra o kadar da zor değil aslında. Ben uzman olmadığım için bebeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir konusunda bilgiler vermeyeceğim, kendim ve çevremdekilerin tecrübelerinden yola çıkarak, tuvalet eğitimi başlangıç için arayışta olan annelere rehber olacak bir tuvalet eğitimi ihtiyaç listesi çıkarmak istedim. Tuvalet eğitimi verme ve bez bırakma döneminde almanız gerekenler listesi aşağıda başlıklar halinde incelenecek. Neler çok gerekli, neler olsa iyi olur gibi hepsini değerlendireceğim ama direkt tuvalet eğitimi ürün önerileri arayanlar için her bütçeye uyacak toplu bir liste yaptım, şuradan inceleyebilirsiniz. Malum piyasada çok fazla ürün seçeneği var, önceden araştırılıp deneyimlenmiş bu liste fikir verebilir. Liste içerisinde tuvalet eğitimi için yardımcı kitaplar da bulunuyor. Tuvalet Eğitimi Alışveriş Listesi

tuvalet eğitimi alışveriş

Bebeklerde Bez Bırakma ve Tuvalet Eğitimi için Gerekenler

Bebeklerde bez ne zaman bırakılmalı, tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli, tuvalet eğitimi nasıl verilir konuları hakkında yorum yapmayacağım. Bu tamamen sizin çocuğunuzu gözlemleyerek vereceğiniz bir karar. Ben çok küçükken bezi bırakmışım, oğlum daha ileri yaşta bıraktı, açıkçası özellikle yaşa takılmamak gerek diye düşünüyorum. Önemli olan çocuğun bedensel ve zihinsel olarak hazır olması, bez bırakma için zorlanmaması. İhtiyaç listesine geçmeden önce, kendi tecrübeme dayanarak bez bırakma süreciyle ilgili birkaç tüyo vereceğim sadece. Özellikle ilk gün bol bol altına kaçırdığı için üstünü sık değiştirmek gerekiyor. Bu nedenle üst üste giyinmediği, mümkünse havaların güzel olduğu bir dönemde tuvalet eğitimi vermek çok daha rahat oluyor. Oğlum tüm gün altında sadece külot ile evde dolaşmıştı o günlerde. Eğitim sırasında yaşadığımız evde hiç halı yoktu bizim ama sizde varsa o dönem ortadan kaldırmakta fayda var. Özellikle ilk gün her yere çişini bırakıvermişti, halı olmadığından temizlemesi kolay oluyor. Şimdi gelelim bezi bırakırken, tuvalet eğitimi sırasında ihtiyacınız olacak malzemelere…

Bebekli Aileler İçin Deprem Çantası

Çocukla Seyahat için Sling ve Kanguru Önerileri

Tuvalet Eğitimi Alışveriş Listesi

  • Lazımlık: İlk sıraya lazımlıkla giriş yapıyoruz. Lazımlıklar, ayakları yere değebildiği ve tuvalet yaparken sağlam basabildiği için bebeklere daha rahat geliyor genelde. Bazı uzmanlar lazımlığın mutlaka banyoda durması gerektiğini söylüyor, kimisi de alıştırmak için oyun oynadığı odada durabileceğini söylüyor.
  • Klozet Adaptörü: Bazı çocuklar lazımlık istemiyor ve anne babalarını taklit etmek için doğrudan klozeti kullanmak isteyebiliyor. Bu durumda klozeti çocukların ölçülerine uygun hale getirmek için tuvalet eğitimi aparatı kullanmak gerekiyor. Çocuk lazımlıkta başlasa bile bir süre sonra tuvalete geçeceği için aslında bu ürün her halükarda işe yarayacak.
  • Portatif Lazımlık: Bu lazımlıklar özellikle sık sık seyahat eden ya da dışarı çıkan aileler için kullanışlı olacaktır. Boyutları ve katlanabilir oluşu sayesinde çantanıza atıp çıkabilir, ihtiyacınız olduğu anda kullanabilirsiniz. Ayrıca bu lazımlıklar tuvalet adaptörü olarak da kullanılabiliyor.
  • Tek Kullanımlık Klozet Örtüsü: Özellikle umumi tuvaletlerde çok işinize yarayacak bir ürün. Restoranlarda, havaalanlarında ya da yolda giderken dinlenme tesislerinde çocuğunuzun tuvalet yapmasını kolaylaştıracak.
  • Alıştırma Külodu: Bu ürünler, emiciliğiyle kazaları önlerken bir yandan da çocuğun ıslaklığı hissedip rahatsız olmasını, yani tuvaletini söylemesini sağlıyorlar. Misafirlikte veya gezilerde daha çok işinize yarar.
  • Yatak Koruyucu Örtü: Uyku sırasındaki kaçırmalar için çarşaf ile yatak arasına önlem olarak alez sermek iyi olur. Ayrıca gün içinde koltuklara da koruyucu örtü serebilirsiniz.
  • Yükseltici Tabure: Hem klozete rahat erişmek hem de ellerini yıkarken lavaboya erişmek için bunun gerekli bir ürün olduğunu düşünüyorum. Bazı tuvalet adaptörleri kendinden basamaklı oluyor, onlar da düşünülebilir.
  • Musluk Uzatma Başlığı: Yükselticiye rağmen elleri musluğa ulaşmayan bebekler için gerekli bir yardımcı, sadece tuvalet eğitimi için değil aslında, el yıkama alışkanlığının küçük yaşta edinilmesi açısından güzel bir ürün.
  • Temizlik Malzemeleri: Bezden tuvalete geçiş sırasında bebeklerin cildine dost ürünler kullanmak, özellikle hassas ciltli bebekler için önemli. Hem el yıkamada kullanılacak sabun hem de popo temizlemede kullanılacak mendillere dikkat etmek gerekebilir.
  • Tuvalet Eğitimi Kitabı: Tuvalet eğitimine başlarken size ve çocuğunuza yardımcı olabilecek bazı kitaplar var, onları da burada listelemek istedim. Minik Elif’in Tuvalet Eğitimi, Lazımlık, Güle Güle Kakalar, Teo’nun Kaka Kitabı, Tavşancan ile Faresu Küçük Su Birikintisi, Kaka Hakkında Bildiğim Her Şey. Bu saydıklarım çocuklar içindi, kendiniz için de Anne! Tuvaletim Geldi kitabını alabilirsiniz. Son olarak Tuvalet İletişimi diye bir kitaptan bahsedeyim. Bu kitap, bebeğinizin doğduğu andan itibaren çocuğunuzun ihtiyacını anlamanız, bez yerine gösterdiğiniz yere tuvaletini yapması için size yol gösteriyor diyebilirim. Ürün önerileri linki içinde benim okumadığım başka bez bırakma kitapları da var, ilginizi çeken olursa bakabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim tüm tuvalet eğitimi ürün önerileri için: Tuvalet Eğitimi Alışveriş Listesi

Bu listeleri takibe almanızı öneririm, yeni ürün eklemeleri yaparım aklıma geldikçe, bir de bazı ürünlerde indirim oluyor, listenize alırsanız daha rahat takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımı da paylaşıyorum.

İstanbul’da Çocukla Gezilecek Yerler ve Yapılabilecek Aktiviteler

İstanbul’da Oyun Grubu, Kreş ve Anaokulu Önerileri

Çocukla Ankara’da Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Koronavirüs (COVID-19) Pandemi Sürecinde Türkiye’de Çocukla Tatil

Türkiye’de Çocukla Kamp Yapılabilecek Yerler

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Seyahat sever çocuklar ve aileler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

Bebek Tuvalet Eğitimi İhtiyaç Listesi” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s