Hamileyken Okunması Gereken Kitap Önerileri

Hamile kaldığımızda, ebeveynliğe dair hiçbir şey bilmiyor olduğumuzu fark ediyoruz. İçimizde bir canlı büyüyor ve biz bu canlıyı nasıl anlayabileceğimizi merak ediyor, onun için en iyisini istiyoruz. İşte bu noktada kitaplar en büyük yardımcımız oluyor. Anne adaylarının, hamilelik sürecinde okuması gereken, hem doğum hem ebeveynlik sırasında rehber olabilecek en güzel kitapları bir araya topladım. Bu kitaplar genelde hamileyken doğum öncesi ya da bebeğin ilk zamanlarında işinize yarayacak kitaplar ama bazı kitaplar ileri yaşlar için de başucu kitabınız olmaya devam edecektir eminim. O zaman buyurun, hamileyken okunması gereken kitap önerileri sizlerle…

Hastane Doğum Çantası Hazırlama Rehberi

Yenidoğan Bebek Alışverişi ve İhtiyaç Listesi

Hamileyken Okunması Gereken Kitap Önerileri

Hamileyken Okunması Gereken Kitap Önerileri

Bazı spesifik konular içerek kitapları, bulması kolay olsun diye başlıklara ayırarak listelemeye çalışacağım.

Tüm kitaplara direkt ulaşmak isterseniz şuraya tıklayabilirsiniz.

Hamilelik ve Doğum ile ilgili kitaplar

 • Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakım Kitabı – Ayşe Öner: Hamilelik sürecinde ve sonrasında kafanıza takılan her türlü temel soruya cevap bulabileceğiniz bir kitap.
 • Bir Annenin Doğuşu – Zeynep Dizmen Hacıosmanoğlu: Anne olma yolunda geçireceğimiz psikolojik süreçleri anlatan bir kitap, hamileyken okumanızda fayda var.
 • Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler – Sharon Mazel: Hamilelik sürecinde merak ettiğiniz konuların cevaplarını bu kitapta bulabilirsiniz, eşler de okusa iyi olur.
 • Doğmamış Çocuğun Gizli Yaşamı: İnsan psikolojisinin daha anne karnındayken nasıl şekillenmeye başladığını bilimsel açıklamalarla çok güzel anlatan bir kitap.
 • Doğal Doğum – Gülnihal Bülbül: Dopal doğum yapma konusunda cesaret verici, gerçek anne hikayeleri de içeren güzel bir kitap.
 • Doğal Doğum – Hakan Çöker: Doğal Doğum’u savunan kadın doğum uzmanı Hakan Çöker ile söyleşi şeklinde bir kitap.
 • Hypnobirthing – Marie F. Mongan: Rahat bir doğal doğum için okuyabileceğiniz kitaplardan biri. Kitaptaki gevşeme egzersizlerini hamileliğinizin başından itibaren uygulayabilirsiniz.
 • Bir Diyetisyenin Hamilelik Günlüğü – Müge Özyurt: Bir diyetisyenin kendi hamilelik serüveniyle birlikte hamilelikte beslenme üzerine yazdığı bir kitap. Öncelikli olarak doktorunuzun önerilerine kulak vermenizi hatırlatmakla birlikte bu kitabı da fikir olması açısından listeye koyuyorum.

Bebek Bakım Kitapları

 • Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler – Tracy Hogg: En Meşhur hamilelik kitaplarından biri sanıyorum bu. Bebeğinizin dilinden anlamak ve problemlerini çözmekte farklı bir bakış açısı edinmek için almanızı tavsiye ederim.
 • Yeni annelere Mucize Çözümler – Tracy Hogg: Yukarıdaki yazarın bir başka kitabı, hamileyken okuyup başucunuza koyabilirsiniz.
 • Mahallenin En Mutlu Bebeği – Harvey Karp: Bebeğin özellikle ilk aylarında neden ağladığını anlayabilmeniz ve çözümler bulabilmeniz için faydalı bir kitap.
 • Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler: Ansiklopedi gibi, elinizin altında bulunmasında fayda olan bir kitap.
 • Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler: Bebeğinizin ay ay gelişimini izleyebileceğiniz bir kitap.
 • Harika Haftalar – Hetty Van de Rijt & Frans Plooij: Bebeğinizin ilk 20 ay boyunca sıçrama yaptığı haftaları, gelişim sürecini anlatan bir kitap. Böylece bebeğinizde farklı tepkiler gördüğünüzde sebebini anlayabileceksiniz.

Bebek Gelişimi Kitapları

 • Bilinçli Bebek – Aletha J. Solter: Bebek doğmadan önce hem anne hem babanın okuması gereken kitaplardan biri. Çocuğun sosyal ihtiyaçları, psikolojisi ve güvenli bağlanma ile ilgili güzel bilgiler var.
 • Otuz Milyon Kelime – Dr. Dana Suskind: Üç yaşa kadar beynin %85 gelişimini tamamladığı bilgisi üzerine, üç yaşa kadar çocuklarımızla bol bol konuşmamız, zihinsel gelişimlerine ekstra dikkat etmemiz gerektiğini anlatıyor.

Not: Psikoloji ve gelişim kitaplarına, ebeveynlik süresince okunacak kitap önerileri yazımda daha fazla yer verdim.

Bebek Emzirme Kitapları

 • Ina May’in Emzirme Rehberi – Ina May Gaskin: Bebeğiniz doğmadan önce emzirme ile ilgili bilinçlenmek için öğretici bir kitap.
 • Bebek Öncülüğünde Emzirme Rehberi – Gill Ripley & Tracey Murkett: Bebeğinizle mutlu bir iletişim içinde emzirmek için okuyabileceğiniz bir kitap.

Bebek Uyku Kitapları

 • Mahallenin En Mutlu Bebeğinin Uyku Kitabı: Bebek ağlamasını azaltmayı ve uykuyu artırmayı hedefleyen önerilerin verildiği bir kitap.
 • Uyku, Güvenli Bağlanma ve Bebeğiniz – Sinem Özen Canbolat: Bebeğinize ve kendinize zorluk yaşatmadan, bebeğiniz anlayarak uyku konusunu güzel ele almış bir kitap.

Bebek Tuvalet Kitapları

 • Tuvalet İletişimi – Evren Bay Şengül: Doğumdan itibaren bebeğin tuvaletini yaptırma yöntemini anlatıyor. Bu bir tuvalet eğitim kitabı değil, bebeğinizin doğasına uygun olarak diğer ihtiyaçlarını giderdiğiniz gibi tuvalet ihtiyacını da gidermek üzerine.

Bebek Oyun Kitapları

 • Bebeğimle Oynuyorum 0-6 ay için 101 Oyun – Sinem Özen Canbolat: Bebeğinizin ayına göre, hangi oyunları neden oynamalısınız anlatan bir kitap, doğumdan itibaren faydalanabilirsiniz.

Eğlenceli Ebeveynlik Kitapları

 • Başlarım Şimdi Anneliğe – Şermin Çarkacı: Sosyal medyada oyuncu anne olarak fenomen olan Şermin Yaşar’ın üç çocuklu kendi annelik serüvenini anlattığı, kolay okunabilen, keyifli bir kitap.
 • Emiyor mu? – Hande Birsay: Yine sosyal medyadan hihieved olarak tanıdığımız Hande Birsay’ın instamom’ların gözümüze sokmaya çalıştığı mükemmel annelik ve annelerin maruz kaldığı psikolojik baskıya değindiği, oldukça eğlenceli bir kitap.

Kitapları almak isteyenler için doğrudan ulaşabileceğiniz listeyi şuraya bırakıyorum.

Bu kitapların hepsini okumanız mümkün olmayabilir tabi ama elinizden geldiği kadar okumaya çalışın. Umarım bu yazım, hamilelikte okunacak kitap seçimi için işinize yarar ve hem hamilelikte hem de ebeveynliğiniz boyunca harika bir süreç geçirirsiniz. Yazı hoşunuza gittiyse beğen tuşuna basmayı veya yorum yapmayı unutmayın. Sizin hamilelikte okumak için kitap önerileriniz varsa yine yorum olarak bırakabilirsiniz. Daha büyük çocuklar için ebeveynlik kitap önerilerimi de okumayı unutmayın.

Ebeveynlerin Okuması Gereken Rehber Kitap Önerileri

Ek Gıda Alışverişi ve İhtiyaç Listesi

Bebek Tuvalet Eğitimi İhtiyaç Listesi

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Ebeveynler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

Pinterest:hohhoyyt

Hamileyken Okunması Gereken Kitap Önerileri” üzerine 9 yorum

 1. Geri bildirim: Tayland’ta Babymoon

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s