Yeni Yıl Temalı Çocuk Kitapları

Aralık ayı geldi ve herkes yeni yıl havasına girdi. Ben de biraz yeni yıl temalı içeriklere başladım. Bir önceki içeriğim İstanbul’da Çocuklar için Yılbaşı Etkinlikleri – Aralık 2022 idi, okumaduysanız hatırlatmış olayım. Ben bir duyguyu, bir yeri ya da bir geleneği çocuklara kitaplarla anlatmayı çok severim. Yeni yıl ile ilgili her şeyin de insanlara iyi geldiğini düşünüyorum, çocuklar da yeni yıl süslerini ve kutlamalarını çok seviyor, o yüzden her evde yeni yıl temalı en azından birkaç çocuk kitabı olmalı diye düşünüyorum. Siz de benimle aynı fikirdeyseniz buyurun o zaman yeni yıl temalı çocuk kitapları listeme, hiçbir yerde bulamayacağınız dev bir liste oldu. 😉 Çocuklu aileler için şehirlerdeki etkinlikleri, gezilecek yerleri ve pek çok faydalı bilgileri instagram hesabımda da sık sık paylaşıyorum. Takip etmenizi öneririm, şuraya tık tık.

Çocuklar için En Güzel Seyahat Kitapları

Yeni Yıl Çocuk Kitapları

Yeni Yıl Çocuk Kitapları

Kitapları yaşa göre sıralayacağım ama tam yaş aralıklarını vermeyeceğim çünkü bu yaş aralıkları kayabiliyor, yani göreceli biraz. İlla ki sadece bu yaş aralığındaki çocuklar okumalı diye keskin bir kural yok bana göre. Sonuç olarak bebebkten 12 yaşa kadar çocuklar için kitaplar var listede. Ben kitapları toplu olarak şu linke koydum, ilginizi çeken kitapların buradan fiyatlarını ve yorumlarını görerek karar verebilirsiniz böylece. 😉

İş Bankası Kültür Yayınları – Hareketli Bir Yılbaşı Öyküsü: Asık suratlı Ebenezer Scrooge için Yılbaşı tam bir baş ağrısıydı. Bakalım o neşeyi sevdikleriyle yeniden paylaşmayı başaracak mı? Hareketli parçalardaki sahneleri görmek için çekip kaydırıyorsunuz. (8 sayfa)

İş Bankası Kültür Yayınları – Hareketli Fındıkkıran – Ilk Öyküler: Şekerleme diyarında büyülü bir Şekerleme diyarında büyülü bir yolculuğa çıkıyoruz! Çocuğunuz parmaklarıyla karakterleri hareket ettirip bu eğlenceli öyküye katılabilir. (8 sayfa)

İş Bankası Kültür Yayınları – Yılbaşı Hazine Avı – Sevgi Atlıhan: Yeşil Meşe Ormanı’nda Yılbaşı eğlenceleri başlamak üzere. Her yıl minikler için bir hazine avı düzenleniyor ve yavrular ipuçlarını izleyerek hediyelerini bulmaya çalışıyorlar. Kulakçıkları kaldırarak yavrulara yardım edebilir ve bu eğlenceli hazine avına sen de katılabilirsin. (10 sayfa)

Tudem Yayınları – Ece ile Efe Süprizlerle Dolu Bir Yılbaşı – Cantherine Metzmeyer, Marc Vanenis: Sevimli ikizlerin yılbaşı macerasına ortak olun. (16 sayfa)

Yapı Kredi Yayınları – Ayşegül Yılbaşı Sürprizi – Gilbert Delahaye, Marcel Marlier: Eski yılların nostaljik çocuk kitabı serisi Ayşegül’ün yılbaşı macerası. (20 sayfa)

Uçan Fil Yayın Evi – Pati Kedi Ve Yılbaşı Macerası – Eric Litwin: Noel Baba hastalanınca, çocuklara hediyeleri dağıtmak için yerine Pati Kedi geçiyor. Bakalım görevinde başarılı olabilecek mi? (34 sayfa)

Altın Kitaplar – Dünyanın En Küçük Hediyesi – Peter H. Reynolds: Bazen beklentilerimizi fazla büyük tutar, her duygumuzu abartırız. Mutluluğun bir eşyada, bir hediyede saklı olduğunu zanneder, yanı başımızdakini ıskalarız. (40 sayfa)

Yapı Kredi Yayınları – Uğurböceği Sevecen Ile Salyangoz Tomurcuk Noel Baba – Erika Bartos: Uğurböceği Sevecen ile Salyangoz Tomurcuk Noel Baba Noel Baba bütün çocuklara hediye getirir de Tomurcuk’a getirmezse ne olur? İyi kalpli Sevecen, bu macerada arkadaşı Tomurcuk’un yaşadığı hayal kırıklığını gidermek için yine ona yol gösteriyor. (24 sayfa)

Yapı Kredi Yayınları – Uğurböceği Sevecen Ile Salyangoz Tomurcuk Yeni Yıl Kutlaması – Erika Bartos: Yeni yıl kutlamasına hazırlanan Sevecen ile Tomurcuk ormanda çam ararlarken, sürpriz bir yeni dostla, kırkayakla karşılaşırlar. Bu yeni dosta şahane bir yeni yıl hediyesi düşünür bizim kafadarlar. Ama bunun için karıncaların yardımına ihtiyaçları vardır. (24 sayfa)

Yapı Kredi Yayınları – Uğurböceği Sevecen Ile Salyangoz Tomurcuk Yılbaşı Kurabiyeleri – Erika Bartos: Aralık ayı gelip orman beyaza büründüğünde, Salyangoz Tomurcuk ve Uğurböceği Sevecen, yılbaşı kurabiyeleri pişirdi. Fakat soğumaları için kapının önüne bıraktıkları lezzetli kurabiyeler bir anda ortadan kayboldu! Ormanda iz süren Tomurcuk ve Sevecen’in yolu Saksağan’la kesiştiğinde, hem kurabiyelerine kavuşacaklar hem de yeni bir arkadaş edineceklerdi. (24 sayfa)

Hep Kitap – Dombili Yeni Yılı Kutluyor – Judith Kerr : Dombili’nin yaşadığı evde alışılmışın dışında bir şeyler vardı. Yürüyen ağaçları görünce Dombili korkup çatıya tırmandı. Yere inmek içinse çok farklı bir yol seçti. (32 sayfa)

İş Bankası Kültür Yayınları – Vini ile Vilbur ve Noel Baba – Valerie Thomas ve Korky Paul: Neredeyse yılbaşı geldi, Sakar Cadı Vini ile Kara Kedi Wilbur heyecan içindeler. Ama birden bir felaket geliyor başlarına. Yılbaşı gecesi Noel Baba onların bacasına sıkışıp kalıyor! Umutsuzca yardım istiyor Noel Baba, hediyelerini dağıtamazsa Yılbaşı yarım kalacak! (28 sayfa)

1001 Çiçek Kitaplar – Heidi Yılbaşı – Marie Jose Maury: Yeni yıla çok az zaman kalmıştı. Heidi ve dedesi yılbaşı akşamı için en güzel ağacı bulmak ve süslemek istiyorlar. Heidi, yılbaşı akşamında ailesi ve en sevdiği arkadaşlarıyla birlikte olacağından çok heyecanlı. Her şeyin çok güzel olmasını istiyor. (20 sayfa)

Hep Kitap – Tavşancan Ile Faresu Yılbaşı Ağacı – Axel Scheffler: Tavşancan ile Faresu Yılbaşı Ağacı Tavşancan ile Faresu yılbaşı ağaçları için kurabiye süsler yaparlar ama süsler ortadan kaybolur. Çok geçmeden Tavşancan kendini çok ama çok hasta hissetmeye başlar. Nedenini tahmin edebiliyor musunuz? (28 sayfa)

1001 Çiçek Kitaplar – Tilki Ve Sincap En Güzel Yılbaşı – Ruth Ohi: “Kar yağıyor!” dedi Tilki. “Bu, geçirdiğimiz en güzel yılbaşı olacak.” Tilki ve Sincap bu yılbaşı yardımlaşarak neler yapacaklar? (24 sayfa)

Can Çocuk Yayınları – Küçük Eşek Ve Yılbaşı Kutlaması – Rindert Kromhout: Küçük Eşek, annesi ve tüm dostları ile yılbaşını kutlamak için Şen Domuz’un evine doğru yola koyulur. Yoğun kar yağışı yolculuklarını zorlaştırır. Eve vardıklarında ise onları bir sürpriz beklemektedir. (24 sayfa)

ODTÜ YAYINLARI – Anton Ve Yılbaşı Hediyesi – Ole Könnecke: Noel Baba’nın kızağından bir hediye paketi düştüğünü görseydin ne yapardın? Tabii ki hemen paketi alıp geri vermek için arkasından koşardın. Peki ya bunun için dağları aşman, nehirleri geçmen, karanlık ormanlara dalman gerekseydi? (32 sayfa)

Limon Kids – Uykudan Önce 5 Dakikalık Yeni Yıl Masalları – Eleonora Barsotti: Bu kitap hayal gücü ve yaratıcılığı geliştirir.
Çocuklarınızın yatmadan önce okuyacağı veya dinleyeceği çizimleri ve şirin metinleri ile akıcı hikayelerden oluşuyor. (32 sayfa)

1001 Çiçek Kitaplar – Yeni Yıl Düşü – Lori Evert: Bu, hem cesur hem de çevresine karşı son derece nazik bir kız olan ve Noel Baba’ya yardım etme hayalini gerçekleştirmek için yola çıkan Alya’nın hikayesi. Acaba ona kimler yardım edecek? Rengarenk tüyleri olan kardinal kuşundan güçlü kuvvetli ata ya da kar gibi beyaz kutup ayısına, karşılaştığı tüm hayvanlar tabii ki! (48 sayfa)

Yapı Kredi Yayınları – Ayıcık İle Farecik’in Maceraları Yılbaşı Ağacı – Gabrielle Vincent: Karlar altında bir yılbaşı gecesi. Ormanın ortasında terk edilmiş küçücük bir çam ağacının dibinde kutlama. Farecik’in en çok istediği yılbaşı hediyesi! (40 sayfa)

İletişim Yayıncılık- Noel Gecesi Kabusu – Tim Burton: Hortlaklar Diyarı’nda yaşayan Jack İskeletington, hep aynı şeyleri yapmaktan, renksiz hayatından bıkıp usanmıştır. Hayatına heyecan katmak isteyen Jack bir günlüğüne Noel Baba’nın yerine geçmeye karar verir, ancak şehirde büyük bir kâbusa neden olur. (44 sayfa)

Günışığı Kitaplığı – Mini ve Yılbaşı Armağanları – Christine Nöstlinger: Sevdiklerine alacağı yılbaşı armağanları için bütün yıl süresince para biriktiren Mini, sonunda kime ne armağan edeceğine karar vermiştir. Arkadaşı Maksi’yle birlikte alışverişe çıkıp, bütün armağanları alır. Ama yılbaşı yaklaşırken, beklenmedik gelişmeler yaşanır ve Mini’nin armağanları elinde kalır. (64 sayfa)

Arkadaş Yayıncılık – Bir Yılbaşı Öyküsü – Charles Dickens: Ebenezer Scrooge huysuz, cimri, bencil ve taş kalpli bir adamdı. Kimseye değer vermez, işinden başka bir şey düşünmez, çok parası olmasına rağmen yoksullara yardım etmezdi… Kalbini ve gözlerini dünya üzerindeki iyilik ve güzelliklere kapatmıştı. Ancak yılbaşı arifesinde evine gelen davetsiz bir misafir her şeyi değiştirdi; bu misafir, yıllar önce hayatını kaybeden iş ortağı Marley’in ruhuydu. Tüm vücudu zincirlerle kaplı olan Marley, Scrooge’u uyarmaya geldiğini ve üç hayalet tarafından ziyaret edileceğini söylemişti: Bunlar Geçmiş Yeni Yılların, Şimdiki Yeni Yılın ve Gelecek Yeni Yılın Hayaletleriydi. Bu üç hayalet Scrooge’u, hayatını ve kişiliğini sonsuza dek değiştirecek ve onu asla unutamayacağı bir yolculuğa çıkaracaktı. (88 sayfa)

Hep Kitap – Küçük Vampir Noel’i Kutluyor – Angela Sommer-Bodenburg: Vampirlerle ilgili öyküleri elinden düşürmeyen Anton ile karanlıktan korkan sevimli vampir Rüdiger’in sıra dışı dostluğu. Anton’un canı sıkılıyordur, Noel’in yaklaşması bile onu heyecanlandıramaz. Derken annesi, Noel akşamı arkadaşlarını eve davet edebileceğini söyler. Bu, Küçük Vampir ile Anna’nın da kutlayacağı ilk Noel olacaktır. (156 sayfa)

Tudem Yayınları – Noel Baba’nın Takma Sakalı – Terry Pratchett: Bir alışveriş merkezi yanlışlıkla hakiki Noel Baba’yı işe alırsa ne olur? Koskoca bir kasabayı doyurmaya yetecek büyüklükteki enfes bir yılbaşı turtası neden durduk yere patlar? Peki, mini minnacık bir kar-adamı, nasıl evcilleştirilir? (192 sayfa)

İş Bankası Kültür Yayınları – Penguen Curcunası Yılbaşı Fişekleri – Jeanne Willis: Kent Hayvanat Bahçesi’nde Yılbaşı zamanı! Noel Baba’nın hayvanat bahçesi ziyareti, penguenler arasında büyük şaşkınlık yarattı. Herkesin çok iyi bildiği gibi, penguenler Yılbaşı kutlamaz! Ancak sırtında kocaman bir hediye çuvalı taşıyan ve geyiklerin çektiği bir kızakla gezen yaşlı adam çok ilgi çekiciydi. Uzun tartışmalar sonucu genç penguenler de Yılbaşı eğlencesi yapmaya karar verdiler. Kardan penguen yaptılar, ağacı süslediler ve bir gösteri hazırlamaya başladılar. Peki hediyeleri nereden bulacaklardı? Tabii ki Noel Baba’nın çuvalından. (192 sayfa)

Yapı Kredi Yayınları – Noel Domuçu Ile Jack’in Müthiş Maceraları – J. K. Rowling: Jack çocukluk oyuncağı Domuç’u çok sever. Jack’in iyi gününde de kötü gününde de Dom hep onun yanında olmuştur. Ta ki bir Noel arifesine dek: Ne yazık ki korkunç bir şey olmuş ve Dom kaybolmuştur. Ama Noel arifesi mucizelerin gerçekleşip kaybolan umutların geri döndüğü, her şeyin canlanabildiği bir gecedir, oyuncakların bile. Böylelikle Jack ile Noel Domuçu (Dom’un yerine alınan sinir bozucu yedek oyuncak) sihirli Kaybolanlar Diyarı’nda nefes kesici bir yolculuğa çıkarlar. Konuşan Beslenme Çantası’nın, cesur bir Pusula’nın ve Umut adındaki kanatlı bir dostun yardımıyla, hep beraber Jack’in en yakın arkadaşını, oyuncakları hapır hupur yiyen korkunç Kaybeden’in elinden kurtarmak için yola koyulurlar. (320 sayfa)

Bu listedeki kitaplara toplu olarak şu linkten ulaşabilirsiniz. Bu tip konseptlere göre kitap listelerim devam edecek, seviyorsanız takipte kalın. Eklemek istediğiniz kitap varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Ebeveynler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

Yeni Yıl Temalı Çocuk Kitapları” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s