Çocukla Alsace Noel Pazarları Rotası

İşte yılın o dönemi geldi çattı. Her yer ışıl ışıl olacak, dükkanlar, sokaklar, hatta evler süslenecek ve tabi ki noel pazarları kurulmaya başlayacak. Noel Pazarları denince de ilk akla gelen yerlerden biri Alsace bölgesi. Normalde gidince bile hayranlık uyandıran bölgeye bir de noel ışıltısı eklenince adeta bir masalın içine düşmüş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Peki masalları en çok kim sever? Tabi ki çocuklar. Bu nedenle Alsace noel pazarları bence çocuklar için çok eğlenceli bir gezi rotası. Kafanızda olan soru işaretlerini gidermek ve Alsace gezi rotasını belirlemek için doğru yere geldiniz. Bu yazıda Alsace rotası gezilecek yerler, en güzel Noel Pazarları, noel pazarları tarihleri, çocuklara özel notlar, konaklama ve ulaşım konularını tüm detaylarıyla paylaşacağım.

Çocuklu aileler için şehirlerdeki etkinlikleri, gezilecek yerleri ve pek çok faydalı bilgileri instagram hesabımda da sık sık paylaşıyorum. Takip etmenizi öneririm, şuraya tık tık.

Çocukla Paris Gezi Rehberi

Çocukla Disneyland Paris Rehberi

Çocukla Alsace gezisi

Çocukla Alsace Gezi Rehberi

Alsace’ın kurabiye evleri hem çocukların ilgisini çekiyor, hem de büyükleri çocuk gibi heyecanlandırıyor. Bence Alsace’a gitmek için çocuğun en azından bir 3-4 yaşa gelmesini beklemek daha mantıklı, bu masalsı dünyayı daha algıları açık bir şekilde görmelerini tavsiye ederim şahsen ama tabi ki istediğiniz yaşta götürmek size kalmış. Konaklama önerileri ile başlıyorum, daha sonra noel pazarları ve gezilecek yerler ile devam edeceğim.

Çocukla soğuk havalarda seyahat etmeye çekiniyorsanız, hazırlık için ihtiyacınız olacak her şeyi şurada bulabilirsiniz.

Çocuk Dostu Alsace Konaklama Önerileri

Konaklama noel dönemi normalden daha pahalı olacaktır ve yerler çabucak tükenecektir o yüzden geciktirmeden rezervasyonlarınızı yapmanızı öneririm. Otelleri lokasyona göre ve booking puanlarını belirterek listeliyorum.

Alsace Bölgesinde Apart Oteller: Résidence Les Rives de la Fecht (Ingersheim-8.2), Résidence Pierre & Vacances La Petite Venise (Colmar-8.2), Reflets Sur La Lauch (Colmar – 9.7), Aparthotel Adagio Access Strasbourg PetiteFrance (Strasbourg-8.2)

Strasbourg Çocuk Dostu Oteller: Pavillon REGENT PETITE FRANCE (9), Hôtel & Spa Le Bouclier D’or (9), Hotel Cour du Corbeau Strasbourg (9.1)

Colmar Çocuk Dostu Oteller: Le Colombier (8.4), Relais & Châteaux La Maison Des Têtes (8.9), L’Esquisse Hotel & Spa Colmar (9), Hotel Saint-Martin (8.2), Ibis Budget Colmar Centre Gare (7), James Boutique Hôtel (9)

Diğer Köylerde Çocuk Dostu Oteller: Relais et Châteaux Le Chambard (Kaysersberg-9), Best Western Hotel & SPA Le Schoenenbourg (Riquewihr-8.6), Hotel Colmar Vignes Eguisheim (8.8), Hôtel L’Auberge Alsacienne (Eguisheim-8.5), Le Hameau d’Eguisheim (8.9)

Alsace bölgesindeki tüm otelleri incelemek isterseniz şuraya bakabilirsiniz.

Alsace gezi rehberi

Alsace Noel Pazarları Rotası – En Güzel Noel Pazarları

Alsace bölgesinin en güzel merkezlerini ve oralarda kurulan Noel pazarlarını yazacağım. Alsace’a noel zamanı gitmeseniz bile bu listedekilerin her biri çok fotojenikler, yine aynı rotayı yapabilirsiniz, bunun için yazının ilerleyen kısmında Alsace gezilecek yerler ve yapılacakları okuyabilirsiniz.

2022 yılında Noel Pazarları ne zaman ve nerede kurulacak? Rotamızdaki her yer için tarih ve lokasyon bilgisi vereceğim. Noel pazarları içn yanınızda nakit bulundurmayı unutmayın, kart pek geçmiyor. Pazarlar dışında noele kadar akşamları müzik eşliğinde hikaye anlatımları, fener alayı gibi kostümlü geçit törenleri ve hazine avı vs. etkinlikler oluyor.

Strasbourg Noel Pazarı: 25 Kasım – 24 Aralık arası açık olacak. Fransa’nın en eski Noel Pazarı Christkindelsmärik, Place Broglie’de kuruluyor. Pazarların kurulacağı diğer yerler Place Kléber (büyük ağacın kurulduğu yer), Place de la Cathédrale, Place du Château, Place Grimmeisen, Place des Meuniers, Place Gutenberg, Place du Temple Neuf, Place du Marché aux Poisson, Place du Corbeau, Place St Thomas ve Place Benjamin Zix

Colmar Noel Pazarı: 24 Kasım – 29 Aralık arası açık olacak. Colmar’da noel pazarı kurulan yerler Place des Dominicains (Alsace el işi ve dekoratif ürünler), Place de la Cathédrale (Alsace mutfağından yiyecekler), Place Jeanne d’Arc (yiyecek ve içecek), Place de l’Ancienne Douane (turistik hediyelik eşyalar), The Koïfhus (elişi ve dekoratif ürünlerin satıldığı kapalı pazar). La Petite Venise’te de çocuklara özel noel pazarı kuruluyor.

Eguisheim Noel Pazarı: 25 Kasım – 30 Aralık arası açık olacak Noel Pazarı, yalnızca 24-25-26 Aralık’ta Noel nedeniyle kapalı olacak. 30 civarı standtan oluşan pazar 2 farklı meydana yayıılmış durumda. Birinci ve daha büyük olanı Place du Marché aux Saules, ikinci ve daha küçük olanı Place Monseigneur Stumpf’ta kuruluyor.

Riquewihr Noel Pazarı: 26 Kasım – 21 Aralık arası açık olacak. Noel pazarı Place Fernand Zeyer ve  Esplanade des Remparts’ta kuruluyor, Général de Gaulle caddesine de yayılıyor.

Kaysersberg Noel Pazarı: 25 Kasım – 20 Aralık arası açık olacak. Noel Pazarları Cour de l’Arsenal ve Place de la Mairie’de kurulacak. Bir de Salle de I’Arsenal’de bir sergi oluyor.

Ribeauville Noel Pazarı: 3 – 11 Aralık arası açık olacak. Grand Rue boyunca noel tezgahlarını görebilirsiniz.

Alsace bölgesine ve köylerden birbirine ulaşım için detayları yazının sonundaki ulaşım bölümünde anlatacağım. Özellikle araba kiralamayanlar o kısmı mutlaka okusun.

alsace noel pazarları

Alsace’ta Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Noel dönemi giderseniz zaten bu köylerin sokaklarını ve pazarları gezmek dışında pek bir şey yapmaya ihtiyaç duymayacaksınız muhtemelen ama normal zamanda giderseniz diye ben yapılacakları ekliyorum. Bu köylerdeki evler Paskalya zamanı sepetler, tavşanlar ve yumurtalarla süsleniyor, bahar ve yaz ayları ise çiçekler içinde sizi karşılıyor, yani her dönem gidilesi bir yanı var.

Strasbourg Gezilecek Yerler: Strasbourg’ta gezilecek başlıca yerler Grande Île olarak anılan tarihi şehir, Strasbourg Katedrali, St. Paul Kilisesi, Maison Kammerzell, Petite France, Ponts Couverts. Müze gezmeyi seviyorsanız modern sanat müzesi Musée d’Art Moderne et Contemporain de Strasbourg, tarih müzesi Musée historique de la ville de Strasbourg, Alsas’a özel müze Musée Alsacien gezilebilir. Vaktiniz varsa çocukla Parc de l’Orangerie’ye gitmenizi öneririm, gerçekten harika bir park. Bir de kanal turu yapabilirsiniz.

Colmar Gezilecek Yerler: Genel olarak tarihi eski şehrin sokaklarında gezinerek pek çok binayı görebilirsiniz. Colmar’da gezilecek başlıca yerler ve fotoğraflık lokasyonlar La Petite Venise, Pont Rue des Ecoles, Brasserie des Tanneurs, Quai de la Poissonnerie, Au Vieux Pignon, St. Martin Kilisesi, Dominican Kilisesi, Saint Matthieu Kilisesi, Unterlinden Müzesi ve Musée du Jouet de Colmar (oyuncak müzesi). Instagram da en çok gördüğünüz Noel ağaçlı yukarıdaki fotoğraf lokasyonu da Maison au Pèlerin. 😉 Bunların dışında kanal turuna katılabilir ya da turistik trene binerek şehri gezebilirsiniz. New York’taki Özgürlük Heykeli’ni yapan Colmarlı herkeltıraş Auguste Bartholdi’nin anısına bir de 12 metrelik Özgürlük Heykeli replikası bulunuyor şehirde. İlginizi çekerse görmeye gidebilirsiniz.

Eguisheim Gezilecek Yerler: Burası 2013 yılında Fransa’nın en güzel köyü seçilmiş. Köyün sokakları daire şeklinde planlanmış, döne döne tüm sokakları kolayca geziyorsunuz. Rue de Rempart caddessini takip ederek yarım saatte daireyi tamamlayabilirsiniz ama evlerin her birini fotoğraf çekmek isteyeceğiniz için daha uzun sürecektir. 🙂 Saint Léon heykelli havuz, Saint Léon şapeli ve Saint-Léon-Pfalz şatosunun bulunduğu Saint Léon Meydanı köyün en meşhur yeri diyebilirim. Église Saints-Pierre-et-Paul kilisesini de ziyaret edebilirsiniz.

Riquewihr Gezilecek Yerler: Sokaklarında kaybolmalık başka bir köy burası da. Charles de Gaulle caddesi boyunca rönesans döneminden evleri görebilirsiniz. Dolder Kulesi ve içindeki müze ile Tour des Voleurs görülmeye değer önemli noktalar.

Kaysersberg Gezilecek Yerler: Kolayca gezebileceğiniz köyde dikkate değer önemli yerler Sainte-Croix Kilisesi ve Kaysersberg Şatosu. Schweitzer Müzesi de normalde gezilebilir ama şu an tadilatta.

Ribeauville Gezilecek Yerler: Grand Rue boyunca ilerleyerek köyün güzel evlerini göreceksiniz. Bazı önemli yerler St. Catherine Şapeli, Tour des Bouchers, Siedel Hubert, St. Grégoire Kilisesi, Place de la Sinne ve Place de la République.

Chateau du Haut-Koenigsbourg: Burası da bölgede yer alan güzel bir şato, eğer uzun vaktiniz varsa ve köylerden başka bir yer daha görelim derseniz rotanıza ekleyebilirsiniz. Çocukların da hoşuna gider, benim oğlum böyle yerleri çok seviyor.

Alsace’ta Ne Yenir?

Bölgedeki en meşhur yiyecek Tarte flambée ya da Flammekueche denilen, lahmacun gibi ince hamur üstüne krem peynir, soğan ve küp küp bacon parçacıkları olan bir pizza diyebiliriz, farklı çeşitlerini de yapıyorlar ama klasik olan bu şekilde. Menülerde çok rastlayacağınız diğer bir yemek ise sosis, haşlama patates ve Alman tipi lahana turşusunu birlikte sundukları Choucroute garnie ismini verdikleri bir tabak. Patates ve etli şarapta pişirdikleri güveç yemeği Baeckeoffe de geleneksel mutfağın başlıcalarından biri. Sokak lezzeti olarak da Almanların Bretzel’i burada Pretzel olarak çok yaygın. Alsace aynı amanda Fransa’nın ünlü şarap bağları rotası o yüzden şaraplarını da mutlaka deneyin. Şarabıyla öne çıkan geleneksel bar ve restoranlara Winstub deniyor bu arada.

Alsace Mekan Önerileri

Kahvaltı: Colmar – Au Croissant Doré, MOKKA Café Déjeuner Goûter, Le Boudoir, Air Bagels

Strasbourg – Oh My Goodness, Café Bretelles, Coffee Stub, L’atelier 116

Öğle ve Akşam Yemeği: Restaurant Au Coin des Pucelles – Strasbourg, Saint Sepulcre – Strasbourg, Le Tire Bouchon – Strasbourg,Version Originale 68 – Colmar, Le Fer Rouge – Colmar, Restaurant L’Epicurien – Colmar, Restaurant L’Ecurie – Riquewihr, Restaurant du Château – Kaysersberg, Caveau d’Eguisheim, Winstub La Flammerie – Ribeauville, Kas’Fratz – Eguisheim

Michelin Yıldızlı Restoranlar: La Table d’Olivier Nasti – Kayserberg, La Table du Gourmet – Riquewihr, Restaurant 1741 – Strasbourg, Buerehiesel – Strasbourg, L’Atelier du Peintre – Colmar

Bu bölgede daha da fazla Michelin yıldızlı ya da rehberde yer almış restoran var, farklı kasabalara giderseniz araştırırsınız. Ben kendi yazdığım rota üzerindekilerden seçtim sadece.

Alsace Bölgesi Ulaşım

Öncelikle Alsace bölgesine ulaşımı anlatayım. Türkiye’den Basel Havaalanı’na (EuroAirport Basel Mulhouse Freiburg) uçuyorsunuz, en yakın orası çünkü. Burası Fransa, Almanya ve İsviçre’ye çıkan bir havaalanı, siz Fransa kapısından çıkış yapacaksınız. Bu bölgeyi gezmenin en rahat yolu tabi ki araba kiralamak. Eğer araba kiralamayacaksanız toplu taşıma ile nasıl gideceğinizi anlatayım. Havaalnı çıkışındaki 11 nolu otobüslere binip Gare de Saint Louis tren istasyonuna varıyorsunuz. Burada Colmar’a uğrayarak Strasbourg’a giden trene biniyorsunuz. Hangisinde konaklayacaksanız orada inebilirsiniz. Ya da diğer köylerden birinde konaklayacaksanız Colmar’da inip otobüse binmeniz gerekiyor. Noel zamanı 25 Kasım – 18 Aralık arasında ayrıca shuttle hizmeti var, onlarla da gidebiliyorsunuz. Ben aşağıya hem otobüs hem shuttle rotalarını yazacağım. Shuttle’ın 2022 güncel fiyatı hafta içi 6€, hafta sonu 10€, 12 yaş altı çocuklar ücretsiz. Bahar ve yaz aylarında gelirseniz Colmar’dan elektrikli biziklet kiralayarak köyleri gezebilirsiniz.

Eguisheim: 3 numaralı shuttle ile her gün Colmar’dan ulaşabiliyorsunuz ancak Pazartesi-Perşembe arası Colmar’dan son otobüs 18:40, Cuma-Pazar ise 20:50. Otobüs kullanacaksanız Fluo Grand Est firmasının R030, R031 veya R040 numaralı otobüsüne binmeniz gerekiyor.

Riquewihr, Ribeauville, Kaysersberg: 1 ve 2 numaralı shuttle ile Cuma-Pazar arası Colmar’dan ulaşabiliyorsunuz ancak Cuma günleri 2 saatte bir otobüs var, hafta sonu ise her yarım saatte bir. Otobüs kullanacaksanız Fluo Grand Est firmasının Riquewihr için R016, Kaysersberg için R013, Ribeauville için R016 ve R017 numaralı otobüslerini kullanabilirsiniz.

Çocukla Alsace noel pazarları gezi rehberi yazım umarım faydalı olur ve güzel bir kış tatili geçirirsiniz. Sizin eklemek ya da sormak istediğiniz başka bir şey varsa lütfen yorumlara yazın, herkes faydalansın.

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Ebeveynler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

Çocukla Alsace Noel Pazarları Rotası” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s