İstanbul’da Ücretsiz Gezebileceğiniz Müzeler

İstanbul’da çocuklarla gezebileceğiniz bazı müzeler ücretsiz, bunu bilmeyen çok fazla aile var o yüzden bir bilgilendirme yazısı hazırlamak istedim. Bir de normalde ücretli olan müzelerin ücretsiz olarak gidilebileceği günler var, onları da paylaşacağım. Çocuklu aileler için şehirlerdeki etkinlikleri, gezilecek yerleri ve pek çok faydalı bilgileri instagram hesabımda da sık sık paylaşıyorum. Takip etmenizi öneririm, şuraya tık tık.

İstanbul Bilim Merkezleri ve Uzay Evleri

Çocuklar için Harçsız Pasaport Nasıl Çıkartılır?

İstanbul Ücretsiz Müzeler

İstanbul’da Çocuklarla Gidebileceğiniz Ücretsiz Müzeler

Atatürk Müzesi: Şişli’de yer alan müze, Pazartesi günleri dışında her gün 9-17 arası açık. Atatürk’ün Milli Mücadele zamanlarında yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüş. Müzede çoğunlukla Atatürk’ün şahsi eşyaları, giysileri, üniformaları, fotoğrafları, kendi el yazısından çeşitli belgeleri, madalyaları ve bazı hatıralar yer alıyor.

İtfaiye Müzesi: Beşiktaş’ta yer alan müze, hafta içi her gün 9-16 arası açık. 18. yüzyıldan günümüze dek itfaiye ekiplerinin ateşle mücadele serüvenini anlatmak için bazı canlandırılmış sahneler, fotoğraflar ve malzemeler görebilirsiniz.

Aşiyan Müzesi: Bebek’te yer alan müze Pazartesi harçi her gün 9-17 arası açık. Şair Tevfik Fikret’in yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüş. :Farklı edebiyatçıların eserleri ve Tevfik Fikret’in şahsi eşyaları bulunuyor. Bahçesi ve konumu çok güzel.

Yapı Kredi Müzesi: Beyoğlu’nda yer alan müze her gün 19’a kadar açık. Müzenin hem kendi koleksiyonu bulunuyor hem de değişen süreli sergiler oluyor. Kendi koleksiyonlarında Türkiye’nin kültürüne ait tespihler, Hacivat Karagöz gölge oyunları, gümüş eşyalar, sikkeler, işleme ve kumaşlar var.

Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi: Beyoğlu’nda yer alan müze, hafta içi her gün 9-18 arası açık. Galatasaray Lisesi`nin kuruluşundan bugüne öğrencilerin üniformaları, derslerde kullandığı aletler gibi pek çok obje sergileniyor. Ayrıca Atatürk’ün Galatasaray Lisesi’ni ziyaret ettiğinde kahve içtiği fincan ve imzalı fotoğrafı da var. 🙂

Salt Beyoğlu & Salt Galata: Pazartesi hariç her gün 11-19 arası açık. Belli aralıklarla seçili sanat işleri ve küçük sergiler yer alıyor.

Cendere Sanat Müzesi: Ayazağa’da yer alan müze, Pazartesi hariç her gün 10-18 arası açık. İBB Miras tarafından restore edilen eski pompa istasyonu, 2022 Ekim ayında sanat merkezine dönüştürülmüş durumda.

Demiryolu Müzesi: Sirkeci Garı’ndaki müze Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 10:30-16:40 arası açık. Müzede TCDD’nin Trakya hattına ait orjinal çizimler, fotoğraflar, demiryolu aletleri ve haberleşme araçları bulunuyor. Türkiye’nin ilk elektrikli trene geçişin simgesi olan banliyö trenlerinden birinin makinist bölümü de burada yer alıyor. Efsane tren Orient Ekspres’in Mayıs 1977 tarihindeki son seferinden hatıra objeler de sergileniyor.

Enerji Müzesi: Haliç’te yer alan müze her gün 9-17:30 arası açık. İstanbul’un ilk elektrik santrali Silahtarağa Elektrik Santralı’nın 1913’te ve 1921’de inşa edilen ilk makine daireleri, güçlendirilip korunarak santralistanbul Enerji Müzesi’ne dönüştürülmüş. Burada ayrıca sergiler ve etkinlikler düzenleniyor.

Cumhuriyet Eğitim Müzesi: Sultanahmet’te yer alan müze, Pazar hariç her gün 10-17 arası açık. Müzede Atatürk`ün Türk harflerini ilk kez yazdığı kara tahtanın benzeri, Cumhuriyet öncesiyle ilgili resimler, okul defterleri, farklı dönemlere ait diplomalar, karneler, öğretmen okulu diplomaları, okullarla ilgili belgeler, gazete kupürleri, madalyalar ve eğitim araçları sergileniyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi: Çemberlitaş’ta yer alan müze hafta içi her gün 10-16 arası açık. Basın teknolojisinin geçirdiği değişiklikleri gösteren müzede taşbaskı örnekleri, düz baskı makinesi, eski daktilolar vs. sergileniyor. İbrahim Müteferrika’nın kurduğu Osmanlı Devleti’ndeki ilk matbaasının birebir maketi ve Türk gazetecilik tarihinin gelişimini anlatan belge ve gazeteler de yer alıyor.

İşbankası Müzesi: Eminönü’nde yer alan müze, Pazartesi harçi her gün 10-18 arası açık. İlk açıldığı zamandan beri kullanılan telefonlar, bilgi işlem cihazları, makineler, döneme ait dekontlar, dilekçeler, dönemin kampanyaları, eski kumbaralar, Osmanlıca evraklar, eski daktilolar, siyah beyaz televizyonda gösterilen eski İş Bankası reklamı gibi bir sürü detay var.

Ağız ve Diş Sağlığı Müzesi: Fatih’te yer alan müze, her gün 9-18 arası açık. Geçmişten günümüze ağız ve dış sağılığı ile ilgili kullanılan cihazlar ve malzemeler sergileniyor.

II Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi: Fatih’te yer alan müze, Pazartesi hariç her gün 09:30-16:30 arası açık. Patrona Halil Isyanı’nın başladığı hamamda, Osmanlı’dan bu yana kültürümüzün önemli parçası olan hamam kültürünün tarihini öğreniyorsunuz.

PTT Müzesi: Fatih’te yer alan müze, hafta içi her gün 9-16 arası açık. Posta, Telgraf ve Telefon, Pul olmak üzere üç ayrı bölümden oluşuyor. Posta hizmetlerinin geçmişten günümüze sergilendiği bir müze. Şu an tadilatta olduğu söyleniyor, kontrol etmek gerek.

Uçurtma Müzesi: Üsküdar’da yer alan müze, Pazar günleri hariç her gün 9-17 arası açık. Uçurtmacılar Derneği başkanı Mehmet Naci Aköz tarafından 2005 yılında kurulan Türkiye’nin tek uçurtma müzesi burası. Müzede dünyanın dört bir yerinden 2500’ün üzerinde uçurtma var. Sadece çocuklar değil yetişkinler için de gezmesi keyifli bir yer. Müzeye giriş ücretsiz ama 3 yaş ve üzeri çocuklar için ayrıca ücret karşılığı uçurtma yapma atölyeleri de düzenleniyor, çocuklar yaptıklları uçurtmayı eve götürebiliyor.

Kartal Belediyesi Masal Müzesi: Yakacık’ta yer alan müze, Pazartesi dışında her gün 9-17 arası açık. Pop-Up kitap şeklinde tasarlanan müze, tarihi oyuncaklar ve kitaplar ile Türk ve Dünya masallarını sergiliyor. Müze içerisinde, tarihi değere sahip oyuncaklar ile Türk ve Dünya edebiyatının önemli yazarlarının ilk basım kitapları sergileniyor.

Müze Gazhane: Kadıköy Hasanpaşa’da yer alan müze, Pazartesi günleri hariç her gün 10-18 arasında açık. 130 yıllık Hasanpaşa Gazhanesi, restore edilerek bir müze ve ortak alana dönüştürülmüş. Sergiler, kütüphane, çalışma salonları, bilim merkezi, ücretsiz çocuk etkinlikleri ve yemek mekanları var.

İslam Medeniyetleri Müzesi: Çamlıca’da yer alan müze, Pazartesi hariç her gün 9-20:30 arası açık. Osmanlı İslam medeniyetine ait eserlerin sergilendiği müzede özellikle interaktif animasyonlu gösteri alanları ilgi çekici.

Dinozor Müzesi: Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin içinde yer alan müze, her gün 8:30-17 arası açık. İçerisinde hareket sensörlü dinozor maketleri ve bir adet gerçek boyutlu dinozor fosili bulunuyor. Aynı binada yine ücretsiz görülebilecek oyuncak müzesi ve bal mumu heykelleri var.

IMOGA İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi: Üsküdar Ünalan’da yer alan müze, Pazar günleri hariç her gün 9-17 arası açık. Burası Türkiye’nin tek çağdaş baskı resim müzesi. Gravür baskı, çukur baskı, elek, taş baskı, linolyum, serigrafi, litografi, ağaç baskı gibi tekniklerle yapılmış 15000 eser var.

Düştepe Oyun Müzesi: Ataşehir’de yer alan müze, Pazartesi hariç her gün 09:30–18:00 arası açık. Ağırlıklı olarak kutu oyunlarına yer verilmiş olan nostaljil bir oyun müzesi. Kısa sürede gezilecek ufak bir müze, Mimar Sinan Parkı içerisinde yer alıyor, burayı gezdikten sonra parkta da vakit geçirilebilir.

Haldun Taner Müze Evi: Fenerbahçe’de yer alan müze, Pazar günleri hariç 10:00–18:00 arası açık. Tarihi binada edebiyatçı ve tiyatro yazarı Haldun Taner’in şahsi eşyaları, afişler ve fotoğraflar görülebilir.

Hababam Sınıfı Müzesi: Altunizade’de yer alan müze, her gün 9-17 arası açık. Filmin çekilmiş olduğu Adile Sultan Kasrı’na giriş ücretsiz. İçeride bir odayı Hababam sınıfı filmden eşyalar ve birkaç balmumu heykeli sergilemek için kullanmışlar. Odaya girmek için bağış olarak 5 TL ücret var sadece.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi: Burgaz Ada’da yer alan müze, Pazartesi ve Salı günleri dışında 10:30–16:45 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Yazar Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamış olduğu köşkte yazara ait eşyalar, fotoğraflar, mektuplar ve kartpostallar sergileniyor.

Normalde ücretli olup belli günler ücretsiz olan müzeler

Sakıp Sabancı Müzesi: Emirgan’da yer alan müze, Salı günü 10-18 arası ücretsiz. 115 farklı bitki çeşidini barındıran ve 100 yıllık geçmişiyle İstanbul’un en önemli bahçelerinden birine sahip müze, zengin bir hat ve resim koleksiyonunu bünyesinde bulunduuryor, ayrıca geçici sanat sergilerine ev sahipligi yapıyor.

İstanbul Modern: Karaköy’de yer alan müze, Perşembe günü ücretsiz. Farklı sergilere ev sahipliği yapan bir modern sanat müzesi. Ayrıca çocuklar için etkinlikler de oluyor. Şu an yeni yerine taşındığı için geçici olarak kapalı.

Pera Müzesi: Asmalı Mescit’te yer alan müze, Cuma günü 18:00-21:00 arası ücretsiz. Farklı sergilere ev sahipliği yapan müzede ayrıca gösteriler, çocuk etkinlikleri ve öğrenme programları düzenleniyor.

Arter: Dolapdere’de yer alan müze, Perşembe günü 11-20 arası ücretsiz. Bünyesinde 400 sanatçıdan 1400’den fazla esere sahip bir koleksiyon barındıran müze ayrıca bağımsız sergiler, etkinlikler ve öğrenme programları düzenleniyor.

Sizin bildiğiniz başka ücretsiz müze varsa ekleyebilmem için lütfen yorumlara yazın, herkes faydalansın.

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Ebeveynler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

İstanbul’da Ücretsiz Gezebileceğiniz Müzeler” üzerine 5 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s