İstanbul Bilim Merkezleri ve Uzay Evleri

Son yıllarda İstanbul’da pek çok bilim merkezi ve uzay evi açıldı. Bu gelişmeler gerçekten umut verici, özellikle çocukların bilime ilgisini teşvik etmek için çok faydalı olduklarını düşünüyorum. Çocuklar için çok ilgi çekici ve eğlenceli vakit geçirme garantili bu merkezlerin bir listesini yapmak da tabi ki bana düştü. 🙂 Buyurun o zaman İstanbul’daki bilim merekzleri ve uzay evleri listesi sizlerle, iyi okumalar. Çocuklu aileler için şehirlerdeki etkinlikleri, gezilecek yerleri ve pek çok faydalı bilgileri instagram hesabımda da sık sık paylaşıyorum. Takip etmenizi öneririm, şuraya tık tık.

İstanbul Macera Parkları ve Lunaparklar

İstanbul Çocuk Kütüphaneleri ve Kitabevleri

İstanbul Bilim Merkezleri ve Uzay Evleri

İstanbul’daki Bilim Merkezleri ve Uzay Evleri

El Battani Uzay Evi: Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik uzay ve astronomi dersleri veriliyor. Dersler sırasında özel astronot kıyafetleri giyiliyor. Teleskoplarla gökyüzü gözlemi yapılıyor. Hem bireysel hem okul gruplarıyla gidilebiliyor. Her gün 9:00-16:00 arası açık ve ücretsiz.

Çağlayan, Bahar Sk. No:54, Kâğıthane

Ali Kuşçu Uzay Evi: Gezegenler, gök olayları, astronotların yaşamı, takım yıldızlar, Ay’a yolculuk, uzay istasyonu ve roketler konularında eğitimler veriliyor. Okul grupları dışında bireysel katılım için Cumartesi günleri 10:00-11:30 saatleri arasında eğitimler düzenleniyor. Eğitimler ücretsiz.

Alibeyköy Mahallesi, Osmanlı Park İçi Yolu, Eyüp @alikuscuuzayevi

Sultangazi Belediyesi Uzay Evi: Dr. Necmettin Erbakan Bilim ve Kültür Merkezi içine yapılan Planetaryum’a gelenler büyük patlamadan yıldızların doğuşuna, galaksilerden gezegenlerin oluşumuna kadar uzaya dair pek çok bilgiyi görüntüler eşliğinde izleyerek öğreniyor. Ücretsiz.

50. Yıl, Muhsin Yazıcıoğlu Cd No:185 D:187, Sultangazi

Hayalden Gerçeğe Fatin Gökmen Planetaryumu: Çocukların gökyüzünü inceleyebildiği, planetaryum gösteri filmleri izleyebildiği merkez ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Darüşşafaka Cad. 5/9, Sarıyer

İstek Okulları Bilim Merkezi: Astronomi müzesi, planetaryum, gözlemevi ve metorolji istasyonu bulunuyor. Randevu alarak ziyaret kabul ediliyor, herkese açık ve ücretsiz.

Kuzguncuk Mah. Gümüşyolu Cad. Rasim Ağa Sk. No:7 Üsküdar @astronomimuzesi

Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi: Deney üniteleri, planeteryum ve gözlemevi bulunan merkez, hafta içi 09:00-16:30, hafta sonu 10:00-16:30 arası açık. Hafta içi randevulu okul gruplarıgiriyor, hafta sonu bireysel olarak saat başı ziyaret edilebiliyor. Düzenlenen tüm etkinlikler ücretsiz.

Kültür Merkezi bahçesi, Eyup Sultan M, Ulubatlı Hasan Cd. No:1, Sancaktepe

Tuzla Belediyesi Planetaryum ve Gözlemevi: Özel hazırlanan uzay temalı filmler gösteriliyor. Uzman astronomlar tarafından hafta içi randevulu okul gruplarına astronomi eğitimleri veriliyor. Bireysel etkinlikler de düzenleniyor. Her gün 08:50–16:50 arası açık.

Aydıntepe mahallesi, Aydınlı Yolu Cd. No:43C, Şelale Eğitim Parkı, Tuzla

Bilim Üsküdar: 6-14 yaş arasındaki çocuklar için planetaryum, astronomi uzay havacılık atölyesi, matemaik atölyesi, doğa bilimleri atölyesi, tasarım atölyesi, teknoloji atölyesi, dene yap atölyesi gibi programlar bulunuyor. Ücretsiz.

Ünalan Cd. No:11, Üsküdar @bilim.uskudar

Bilim Beyoğlu: 6-14 yaş arasındaki çocuklar için astronomi uzay havacılık atölyesi, matemaik atölyesi, doğa bilimleri atölyesi, tasarım atölyesi, teknoloji atölyesi, dene yap atölyesi gibi programlar bulunuyor. Ücretsiz.

Şahkulu, Meşrutiyet Cd. No:127, Beyoğlu @bilimbeyoglu

Bilim Fatih: Astronomi, havacılık ve uzay atölyesi, doğa bilimleri atölyesi, tasarım atölyesi, teknoloji atölyesi, dene yap atölyesi gibi programlar bulunuyor. Ücretsiz.

Silivrikapı, Beyçayırı Sk. No:54, Fatih

Bilim Zeytinburnu: 6-14 yaş arası ilk ve ortaokul öğrencisi çocuklar için astronomi ve havacılık, doğa bilimleri atölyesi, matematik atölyesi, tasarım atölyesi, teknoloji atölyesi, dene yap atölyesi gibi programlar bulunuyor. Ücretsiz.

Veliefendi, Prof. Dr. Aziz Ergin Cd No:1, Zeytinburnu @bilimzeytinburnu

Bilim Gaziosmanpaşa: Astronomi ve havacılık, doğa bilimleri atölyesi, matematik atölyesi, tasarım atölyesi, teknoloji atölyesi gibi programlar bulunuyor. 6-14 yaş arasındaki çocuklar için başvurarak katılım sağlayabiliyorsunuz. Ücretsiz.

Merkez, Cumhuriyet Meydanı no:20, Gaziosmanpaşa @bilimgaziosmanpasa_

Sultanbeyli Bilim ve Teknoloji Merkezi SUBİTEM: Bilim üniteleri, teknoloji eğitimleri, stem atölyeleri gibi pek çok aktivite düzenleniyor. Önceden atölye kayıt yaptırmanız gerekiyor, şuradan kayıt olabilirsiniz. Her gün 09:00-17:00 arası açık.

Battalgazi Mahallesi, Kubbe Cd No:10/1 Zemin Kat, Sultanbeyli @subitem_

Müze Gazhane Çocuk Bilim Merkezi: Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’nin restore edilmesiyle kültür merkezi haline getirilen Müze Gazhane içerisinde bir çocuk bilim merkezi bulunuyor, onu da bu listeye dahil etmek istedim. Üç ana bölümden ve 24 sergi ünitesinden oluşan Bilim Merkezi, atölye, çocuk oyun alanları, simülasyon teknolojisiyle özellikle çocuklara gerçekten güzel bir deneyim sunuyor. Pazartesi günleri kapalı. Hafta içi 09:00 – 18:00, hafta sonu 10:00 – 18:00 arası açık ve giriş ücretsiz.

Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, Kadıköy

Eyüpsultan Belediyesi Matematik Evi: Matematik de bilimin bir dalı olduğu için burayı listeye eklemek istedim. Günlük hayattaki matematiğin gerçek, eğlenceli ve ilginç taraflarına dikkat çekmeye yönelik sergi, etkinlik ve atölyeler bulunuyor. Salı günleri kapalı, hafta içi 10:00 – 17:00, haftasonu 11:00 – 17:00 arası açık ve giriş ücretsiz. Atölyelere katılmak için onlie kayıt yaptırmak gerekiyor. Kayıt için şuraya tıklayabilirsiniz.

Mithatpaşa, İstanbul Cd. No: 17, Eyüpsultan

İstanbul’da bildiğim tüm bilim merkezi ve uzay evlerini listeledim, sizin başka bildikleriniz varsa yorumlara yazın. Bu listedekilerle ilgili paylaşmak istediğiniz tecrübeleriniz varsa yine yorumlara yazabilirsiniz. Hiçbir kurumla reklam işbirliğim yoktur.

Daha iyi içerikler üretebilmemiz için soru, eleştiri ve beğenilerinizi yorum olarak bekliyoruz. Yazar olmak isterseniz sitedeki iletişim menüsünden formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Ebeveynler için faydalı bilgiler, etkinlikler, seyahat ipuçları ve gezi rehberleri paylaşmaya devam edeceğiz. Tüm bunlardan haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın.

Instagram: cokgezencocuklar

Facebook: cokgezencocuklar

İstanbul Bilim Merkezleri ve Uzay Evleri” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s