Çocuk için Pasaport Nasıl Çıkartılır?

3 yaşındaki oğlumun Mayıs ayında pasaportunun süresi bitti, yaz boyunca da genelde ülke içinde takıldığımızdan pasaport işini halletmeye üşendim. Pasaport çıkartma işi de Nüfus Müdürlüklerine devroldu biliyorsunuz. Yeni prosedür nedir, ne değildir bilmiyordum. Ne zaman bu konuyla ilgili bir yazı okumaya kalksam o kadar uzun görünüyordu ki pasaport çıkartma işlemi iyice gözümde büyümüştü. Pasaport çıkartmak bu kadar zor olmamalıydı. Sonunda pasaportumuzu çıkartacak gücü kendimde buldum ve hiç o yazılara bakmadan direkt Nüfus Müdürlüğü’ne gidip sordum. Yahu ne kadar kolaymış meğersem pasaport çıkartmak. Şimdi size hap gibi bir pasaport çıkartma yazısı yazacağım, bir sürü detaya boğmayacağım söz. Çocuklara pasaport nasıl çıkartılır diye soranlar, işte size çocuklar için pasaport çıkartma yazısı.

DSC01271

Önce https://randevu.nvi.gov.tr/ adresine giriyorsunuz. Pasaport Randevu Al kısmına tıklıyorsunuz. Şöyel bir uyarı çıkıyor “18 yaş altı vatandaşların pasaport başvurusu için anne ve babası ile beraber gelmeleri gerekmektedir ya da muvafakatname ile gelmeleri gerekmektedir.” Bunu kabul edip devam ediyorsunuz. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo) seçiyorsunuz ve alttaki küçük formu doldurup devam ediyorsunuz. Bu forma yalnızca 15 yaşından büyük şahısların bilgileri girilebiliyor, yani çocuk için başvuurken kendinizinkini gireceksiniz. Buradan sonra açılan sayfada, sol bölümden başvuru yapmak istediğiniz ili seçiyorsunuz, sağda ilçeler ve en erken randevu tarihleri listeleniyor. Burada herhangi bir nüfus dairesi seçebildiğiniz için aceleniz varsa en yakın tarihte boş yeri olan ilçeyi seçebilirsiniz. Tabi uzaklık vs. gibi kriterler sizin için daha önemliyse ona göre seçiminizi yaparsınız. İlerledikten sonra karşınıza çıkan sayfada kendiniz, eşiniz, çocuğunuz ve anne babanızı görebilirsiniz. Kim(ler) için randevu alacaksanız ekliyorsunuz. Sonra randevu saatini seçip ilerliyorsunuz ve karşınıza onay sayfası çıkıyor. Burada telefonunuza gönderilen kodu yazarak randevunuzu onaylıyorsunuz. İşte bu kadar, tebrikler ilk aşamayı geçtiniz. 🙂

IMG_6482

İkinci aşama evrakları hazırlayıp randevuya gitme kısmı oluyor. Randevuya başvuruyu yaptığınız çocuğunuzla birlikte gitmeniz gerekiyor. Yanınıza almanız gereken evraklar ise şöyle; 5*6 cm ebatında 2 adet biyometrik fotoğraf, Nüfus cüzdanı aslı, varsa eski pasaportu. 18 yaşından küçük çocuklar için maksimum 5 yıllık pasaport çıkartabiliyorsunuz, kaç yıllık çıkaracaksanız ona göre bankadan ya da vergi dairesinden harç yatırıp dekont almanız gerekiyor. Bu dekont da pasaport için verilen evraklar arasında yer alıyor. Pasaport harç ücretlerinin güncel durumunu şu adresten kontrol edebilirsiniz. Çocuğunuz öğrenci ise öğrenci belgesi alıp harçsız pasaport başvurusu yapabiliyorsunuz, hatta kreşten bile belge alınıyormuş küçük çocuklar için ama benim oğlum kreşe gitmiyordu, ne kadar doğru bilemiyorum. Çocuk için anne babanın noterden birlikte çıkartacağı muvafakatname de istenen belgeler arasında. Randevu saatinizde ilgili nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz ve belgeleri teslim ediyorsunuz. Bizim fotoğrafta sıkıntı çıktı, önce yukarıdaki fotoda soldaki gibi çekmişler, uygun olmadığı için fotoğrafçıya gidip sağdaki şekilde değiştirttik. Aslında o da tam doğru değil ama nüfus görevlisi oynayarak uygun hale getirdi.  İkinci aşama da bitti, oh çok şükür artık rahatız.

IMG_6591

Sıra geldi pasaportunuzu beklemeye. Başvurunuz tamamlandıktan sonra bir hafta içinde pasaportunuz PTT Kargo tarafından adresinize teslim ediliyor. Biz Kırklareli gibi küçük bir yerde başvuru yaptığımız için iki gün sonra pasaport elimizdeydi. 🙂 Gördünüz mü, pasaport almak çok kolaymış değil mi?

 

Çocuk için Pasaport Nasıl Çıkartılır?” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba,
    Biyometrik fotoğraf sıkıntısını aynen biz de yaşıyoruz. Alın bölgesinin tamamen açık olması gerekiyormuş ama oğlumun saçı düşerek alnını kapatmış. Fotoğrafçı ve biz de buna dikkat etmedik. Ta ki evrakları teslim alan görevli ikaz edene kadar:( Şansımızı deneyerek başvurumuzu merkeze iletti ama reddedilme ihtimali yüksek dedi. Sonucu merakla bekliyoruz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s